Je možné, že Česko opět zažije sledovaný soudní spor, který bude maximálně otevřený veřejnosti. Poté, co předseda senátu Jan Šott vynesl rozsudek nad někdejším šéfem poslaneckého klubu VV Vítem Bártou a poslancem Jaroslavem Škárkou v přímém televizním přenosu, může se stejného průběhu dočkat i Vlastimil Rampula.

Pražského vrchního státního zástupce chce kvůli údajným chybám a manipulování s případy odvolat ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Spor o Rampulu bude rozhodovat Nejvyšší správní soud, konkrétně senát vedený přímo předsedou soudu Josefem Baxou. A ten uvažuje, že by mohl kvůli závažnosti případu a zájmu novinářů nařídit veřejný proces. Ačkoli téměř všechny pře se na Nejvyšším správním soudu obvykle rozhodují od stolu prostudováním všech dokumentů, tedy bez výslechu svědků nebo závěrečných řečí, jak to bývá u trestních kauz.

"Ještě nejsem rozhodnutý, ale je možné, že tahle věc bude veřejná," potvrdil Baxa.

Rozsudek v půlce května

Proti veřejnému projednávání není ani Rampula. „Uvítal bych to,“ prohlásil vrchní žalobce. Podle Baxy by mohl rozsudek v Rampulově případu padnout zhruba v polovině května.

Baxův senát musí posoudit, jestli měl Pospíšil dost pádných důkazů pro Rampulovo odvolání. Nejprve totiž ministr Rampulu, zodpovědného za vyšetřování nejzávažnějších kauz, zbavil funkce. Státní zástupce se bránil žalobou – a letos v únoru vyhrál. Ministr ale poslal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Jak se chce Rampula u soudu obhajovat? Čtěte v pondělním vydání Hospodářských novin

Čtěte více v Hospodářských novinách