Vlastimil Rampula byl v minulosti terčem kritiky za to, že státní zastupitelství nevyřešilo žádnou korupční kauzu.

Na podzim loňského roku jej ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil po dohodě s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem odvolal, pražský městský soud však Pospíšilovy důvody neuznal a Rampulu v únoru do úřadu vrátil.

Nyní podal Pavel Zeman nový návrh na odvolání Rampuly.

Státní zastupitelství mělo v minulosti vyšetřit podezření, že při privatizaci Mostecké uhelné společnosti její vedení nelegálně vyvedlo peníze a vypralo je ve Švýcarsku.

Švýcaři začali celou věc prošetřovat a zablokovali kvůli tomu přes 12 miliard korun na účtech tamějších bank. Rampula se stal terčem kritiky za špatnou komunikaci se švýcarskou prokuraturou.

Další velkou korupční kauzou byl státní prodej Investiční a poštovní banky (IPB) společnosti Nomura. Záhy po prodeji přetekly akcie společnosti na Kajmanské ostrovy, což odporovalo českým zákonům.

16. června 2000 pak banka zkrachovala. Ani tuto kauzu státní zastupitelství pod vedením Rampuly nedovedlo do konce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist