Nesahejte nám na ministra spravedlnosti. Jiří Pospíšil má zůstat ve funkci, je totiž zárukou očisty justice.

Vzkaz více než stovky studentů pražské právnické fakulty Univerzity Karlovy premiérovi Petru Nečasovi je jasný. Po šéfovi kabinetu i ODS v otevřeném dopise chtějí, aby zmírnil tlak na svého stranického i vládního podřízeného a dal mu více času na řešení války žalobců, která se rozhořela poté, co Městský soud v Praze zrušil Pospíšilovo odvolání vrchního pražského žalobce Vlastimila Rampuly a umožnil mu návrat do funkce.

Mladí právníci vyjadřují své obavy o důvěru v české soudnictví. "Domníváme se, že odvolání ministra Pospíšila by v dnešní situaci vyvolalo silný pokles důvěry společnosti v justici, která je i tak poměrně malá, což jako občané i budoucí právníci neseme s nelibostí," napsala Nečasovi skupina studentů.

Ten zatím na jejich poselství nereagoval, v Bruselu totiž řeší rozpočtovou odpovědnost států Evropské unie.

Ministr na pranýři spolustraníků

Pospíšil se kvůli válce žalobců ocitl na pranýři svých spolustraníků. A Nečas mu však dal nůž na krk: spory okolo vrchního státního zastupitelství musí co nejdříve vyřešit.

Pospíšil s návratem Rampuly, který během svého působení na vrchním státním zastupitelství získal pověst zametače citlivých kauz, nesouhlasí. A proti rozhodnutí pražského městského soudu už podal takzvanou kasační stížnost. Tu bude řešit Nejvyšší správní soud a jeho předseda Josef Baxa v médiích přislíbil, že se bude snažit celou věc urychlit.

Pokud ministr u Nejvyššího správního soudu neuspěje, zváží podle svých rezignaci.

To studenti nechtějí. Ministra brání kvůli tomu, že se podle nich snaží vylepšit nelichotivý názor veřejnosti na české soudy. A současně hájí Pospíšilovy kroky v kauze Rampula. "Dle našeho názoru Jiří Pospíšil postupoval podle zákona ve snaze o vylepšení obrazu justice u české veřejnosti, stejně jako o zlepšení situace státního zastupitelství," napsali.

Studenti si rýpli i do současného vedení pražského vrchního státního zastupitelství: "Domníváme se, že v současné chvíli je nezbytné uspokojivě vyřešit personální obsazení Vrchního státního zastupitelství v Praze tak, aby nové vedení bylo zárukou nekorupčního a právně profesionálního přístupu ke všem kauzám bez rozdílu."

Jedničkář Pospíšil

Za Pospíšilem stojí i čtenáři serveru IHNED.cz. V pondělní anketě, v níž měli dosavadní Pospíšilovu práci oznámkovat na školní stupnici, mu jednoznačně udělili jedničku.

Na výsledky ankety se můžete podívat ZDE.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist