Vlastimil Rampula vede v poločase 1:0. Soud ho vrátil do funkce vrchního státního zástupce, zodpovědného za vyšetřování těch nejzávažnějších kauz, z níž se ho snaží dostat ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Tvrdí, že nedávná záhadná noční prohlídka kanceláře jeho náměstka, kterou mu nikdo nechce vysvětlit, zapadá do celého příběhu. "Vyvolává to ve mně všechno dojem, že se možná proti mně vyrábí nějaký doklad," říká Rampula. 

HN: Nejvyšší státní zástupce je proti vám, váš předchůdce taky, ministr vás chce odvolat, opozice s tím souhlasí, Unie státních zástupců vás nechce... Stojí vám to za to?

Mně je skutečně jedno, co říká opozice nebo koalice. Ale ministr nebo Unie státních zástupců mají plnou pusu nezávislosti a na druhou se kvituje, že ministr jako politik úkoluje nejvyššího státního zástupce. Veřejnost to nevnímá, ale to je obrovský konflikt. 

HN: Myslíte si pořád, že jste pro veřejnost důvěryhodný?

Co je veřejnost? Nežiju na Marsu, takže mě vůbec netěší, jak se o mně píše v médiích. Ale pro odbornou veřejnost ano – jsem důvěryhodný.

HN: A co názory proti vám?

Je pravda, že veřejnost mi teď není nakloněná. Ale to není důvod, abych opustil místo – jen proto, že si to veřejnost přeje. Že zametám kauzy, je nálepka, kterou mi někdo přiřadil, aniž by to doložil. Nikdy mi nikdo nevysvětlil, jaký jediný spis jsem tady zametl. Všechna fakta, která měla média za prokázaná, protože to říkal nejvyšší státní zástupce Zeman nebo ministr spravedlnosti, byla rozcupována. Ale ne proto, že byla málo zdůvodněná, ale protože byla úplně nedůvodná.

HN: Vy už z toho sporu tedy těžko ustoupíte. Nemůže se ale stát, že jednou vyhrajete a řeknete: Pánové, zvítězil jsem – a končím?

Možné to je, nevím. Jedno můžu říct: na své židli nelpím, i když jsem tady udělal hodně práce. Výsledky odboru závažné hospodářské kriminality nebyly nikdy tak dobré. V krajích také do roku 2011 významně klesl počet věcí a zrychlila se práce. Některé věci totiž ležely v šuplících a nic se s nimi nedělalo. Snažil jsem se proto teď zpětně analyzovat, co za tou mojí diskreditací je.

HN: A na co jste přišel?

Že nevím, odkud to vane, protože těch případů je tolik. Bojujeme s lidmi, kteří mají peníze. A kteří si dokážou zaplatit důkazy i různé detektivy. Například jen ve spotřební dani dokážou během jednoho měsíce připravit stát o půl miliardy. A naše úspěšnost může být důvodem toho, že má být nás úřad diskreditován.

HN: Počkejte, takže ministr spravedlnosti nebo nejvyšší státní zástupce podle vás jdou těmhle zločincům na ruku?

Ano, i tyto kroky, které jsou vedeny proti mně, jdou těmto lidem na ruku.

HN: A co váš zásah v miliardové kauze IPB? Státní zástupkyně Darja Dunajová po vašem telefonátu, ať se hned v soudní síni neodvolává, řekla, že tím „ztratila tah na branku“. Případ pak skončil osvobozením manažerů.

To ještě budu řešit.

HN: Jak?

Musím si s ní promluvit, jak to myslela.

HN: To přeci víme, jak to myslela: že jste jí vzal chuť do práce.

Pak tady nemá co dělat. Tady musí být lidé odolní.

Celý rozhovor s Vlastimilem Rampulou si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist