Zveřejnění informací o události na VSZ ještě před podáním trestního oznámení bylo od šéfa VSZ Vlastimila Rampuly netaktické, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce České televize policejní prezident Petr Lessy.

Šéf policie podotkl, že přípravné řízení by nemělo být pod dohledem veřejnosti. "Vždy, když takový případ je předem medializován a nenastupují zde jako první, když je podezření, příslušné policejní orgány, tak to potom velmi ztěžuje další vyšetřování. Protože pokud by se jednalo opravdu o trestný čin, tak, jak avizoval pan vrchní státní zástupce, tak samozřejmě osoby, které ten čin spáchaly, nebo by mohly být podezřelé, mohou zahlazovat stopy po svém jednání," uvedl Lessy.

Bezpečnostní akce

Rampula v pátek řekl, že dva cizí lidé za doprovodu Mečla vnikli do Grygárkovy kanceláře v noci 17. února. Šlo prý o narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství, v pondělí chce proto na Mečla podat trestní oznámení. Podle Mečla šlo ale o akci policie. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pátek prohlásil, že šlo o bezpečnostní akci a Rampula mohl tím, že o tom hovořil a pustil veřejně kamerový záznam, zmařit vyšetřování a umožnit vyzrazení utajovaných informací.

Deník Právo v sobotu napsal, že podle jeho informací byli v Grygárkově kanceláři policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ještě v pátek se útvar od události ústy svého mluvčího Pavla Hantáka ale distancoval.

Lessy si v pořadu ČT současnou spolupráci policie s VSZ pochvaloval. Podle policejního prezidenta funguje "naprosto precizně", zejména od loňského "pozdního léta".

Související