Premiér Petr Nečas (ODS) čeká od ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) řešení, které uklidní destabilizovanou situaci na státním zastupitelství.

Nečas to dnes uvedl v reakci na vývoj kolem státních zastupitelství. Nynější stav, kdy se do ostrého sporu dostali nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, je podle předsedy vlády neudržitelný.

"Státní zástupci mají bojovat se zločinci, ne mezi sebou," uvedl premiér v textové zprávě.

Situace na státních zastupitelstvích se vyhrotila v pátek, kdy staronový pražský vrchní státní zástupce Rampula uvedl, že chce podat trestní oznámení na svého předchůdce Stanislava Mečla kvůli vniknutí neznámých osob do kanceláře jeho náměstka.

Mečl tvrdí, že dotyční muži byli policisté. Podle médií se mohlo jednat o lidi z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, která už dříve vyšetřovala závažný únik jména utajovaného svědka v kauze Pandury.

Nejvyšší státní zástupce Zeman Rampulův postup odsoudil s tím, že "umožnil vyzrazení utajovaných informací". Politici i média začali mluvit o válce státních zástupců či globálním chaosu. Rampulu přitom soud vrátil do úřadu teprve ve středu poté, co neuznal Pospíšilovo rozhodnutí o jeho odvolání.

Pospíšil sám dal v pátek večer najevo, že od Zemana očekává "nějaká odvolací opatření" proti Rampulovi. "Politická reprezentace se musí rozhodnout, zda pan Rampula zůstane ve funkci. Pokud zůstane, tak ale asi beze mne," řekl k tomu Pospíšil deníku Lidové noviny.

Se Zemanem se už domluvil, že podá kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který Rampulu vrátil do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze.

 

Spor má také politickou rovinu, výrazně oslabuje Pospíšilovo postavení ve vládě. Grémium ODS o věci už jednalo, podle účastníků schůzky však tehdy slova o možnosti ministrova odchodu ještě nepadla. Nečas chce se členem svého kabinetu o "neudržitelné situaci" jednat, v pondělí se navíc opět schází vedení občanských demokratů.

O odchodu Pospíšila z vlády se v médiích spekuluje už několik měsíců. Ministr ale dosud svou pozici vždy ustál. V souvislosti s jeho výměnou se dříve objevily úvahy o tom, že by post ministryně spravedlnosti mohla zastávat nynější vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (VV). Vicepremiérka však v posledních dnech dává najevo, že o post v této situaci příliš neusiluje.