Promyšleného plánu, který má zarazit pozitivní změny na soudech a státních zastupitelstvích, se v souvislosti s návratem Vlastimila Rampuly do čela Vrchního státního zastupitelství obává místopředseda a stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier.

Na pondělní tiskové konferenci v Lidovém domě tak reagoval na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Rampulovo odvolání zrušil. "Situace je doopravdy velmi vážná a skutečně se v těchto dnech hraje o zachování funkčnosti a důvěryhodnosti naší justice," zdůraznil.

Rampula a jeho rovněž odvolaný náměstek Libor Grygárek mají podle Dienstbiera vazby na předlistopadové období a na pražskou podnikatelskou šedou zónu, na takzvané kmotry.

S kmotrovským prostředím podle Dienstbiera souvisí i vztah Věcí veřejných (VV) k této kauze. Podotkl, že je veřejným tajemstvím, že VV vzešly z tohoto prostředí, a připomněl, že se v minulosti hovořilo o tom, že jsou podnikatelským projektem pražských kmotrů. Předseda VV Radek John také dělal všechno pro udržení Rampuly ve funkci, zdůraznil.

John označil Dienstbierovo tvrzení za "naprostý nesmysl a vědomé popírání ústavních principů". Odpovědnost ohledně Rampuly leží na ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi (ODS), který ho v minulosti jmenoval a nyní mu umožnil se do funkce kvůli nedokonalé stížnosti vrátit, uvedl John.

Za podstatnou okolnost Dienstbier považuje i dobré vztahy předsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty s prezidentem Václavem Klausem a Bártovu obžalobu, kterou by měl projednávat pražský Městský soud.

Dienstbier vidí souvislost mezi událostmi minulého týdne, kdy nejprve John svolal bezpečnostní výbor sněmovny a pozval "na kobereček" státní zástupce, poté pražský Městský soud zrušil Rampulovo odvolání.

Na veřejnost pronikly informace, že prezident chce znovu navrhnout předsedu Městského soudu Jana Sváčka Senátu na funkci ústavního soudce, přestože Senát ho už jednou odmítl. Cílem je obsadit post předsedy Městského soudu v Praze někým blízkým prezidentovi a "bůhvíkomu ještě" na další období, soudí Dienstbier.

"Jde o promyšlený plán," soudí Dienstbier

Dienstbier do tohoto rámce zasazuje informace o chystaném odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a váhání prezidenta s připojením podpisu pod občanský zákoník, který je Pospíšilovým klíčovým projektem. Dá se to podle něj vykládat jako součást útoku na Pospíšila, protože Rampulu odvolal z funkce a mohl by v odvolávacím procesu pokračovat.

Obává se také stažení kárných žalob, podaných ministrem v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti. Navíc by Pospíšil "uvolnil" ministerské křeslo Karolíně Peake (VV), spekuloval stínový ministr.

Všechny tyto informace podle Dienstbiera nasvědčují, že jde o promyšlený plán. "Pokud Rampula a Grygárek zůstanou na Vrchním státním zastupitelství, tak už nikdo nevěří tomu, že se zásadní trestní kauzy u nás budou vyšetřovat takovým způsobem, aby to skončilo odhalením těch, co jsou za ne odpovědní, a případně jejich potrestáním," uzavřel.