ČSSD hodlá prosadit přes Senát novelu, kterou chce omezit stranické náklady na volební kampaň na 80 milionů korun ročně. Současně chce zakázat firmám sponzorování stran, které by navíc od jednotlivců směly získat darem nejvýše jeden milion korun za rok.

Sociální demokraté pro předlohu získali podpisy zástupců dalších tří stran včetně lidovců. Senát začne novelu volebních zákonů a zákona o politických stranách projednávat na lednové schůzi.

Cílem novely je podle jejích tvůrců "zabránit korumpování stran prostřednictvím soukromého dárcovství, omezení výdajů vynakládaných stranami na volební kampaně a posílení transparentnosti financování stran".

Možnosti transparentnějšího financování stran zpracovávalo také ministerstvo vnitra, jeho analýza s limity na volební výdaje nepočítá.

Máme účty z předvolební kampaně ČSSD, přiznaná útrata nesedí. Podívejte se - čtěte ZDE

Návrh Senátu ale s největší pravděpodobností neprojde přes sněmovnu. Vláda Petra Nečase sama chystá novelu zákona o financování politických stran, v níž s omezením limitu nepočítá. Senátní návrh by tak díky většině ve sněmovně mohla koalice odmítnout.

ČSSD měla po loňských parlamentních a komunálních volbách dluh ve výši 360 milionů korun. Základní příjmy strany tvořily státní a členské příspěvky. Sponzorské dary nebyly podle bývalého předsedy kontrolní komise strany Martina Starce nějak významné.

ČSSD ležel v "žaludku" Bakala

Na nedostatek sponzorů si nestěžovaly vládní strany. ČSSD "ležel v žaludku" hlavně příspěvek finančníka Zdeňka Bakaly, který loni mezi trojici vládních stran rozdělil téměř 30 milionů korun.

10 klíčových změn, jak Kubiceho lidé chtějí zprůhlednit financování politických stran - čtěte ZDE

Limit 80 milionů korun má platit pro volby do sněmovny, Evropského parlamentu a krajských zastupitelstev. V případě senátních voleb by měl být limit tři miliony korun ročně na každého kandidáta.

Samotní kandidáti by podle předlohy nesměli do kampaně investovat více než 300 tisíc korun. S omezením nákladů na kampaň před komunálními volbami novela nepočítá, ani s náklady na kampaň při očekávané přímé volbě prezidenta.

ČSSD chce také uzákonit, že náklady na pozitivní i negativní kampaň "smějí vynakládat pouze strany, hnutí a jejich kandidáti". Strany by byly podle novely povinny platit za reklamní plochy přímo jejich vlastníkovi. Vyúčtování nákladů na kampaň by musely předkládat do 60 dnů od voleb sněmovnímu kontrolnímu výboru pod hrozbou ztráty části státního příspěvku.

Zdeněk Škromach je proti

Novela, která by měla platit od roku 2013, má také zavést zveřejňování výročních finančních zpráv stran na internetu.

Novelu předložilo 11 senátorů v čele s místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem. Podepsali se pod ni všichni nejvyšší představitelé ČSSD v Senátu vyjma Zdeňka Škromacha, tři zástupci KDU-ČSL v čele s Petrem Pithartem, Alena Dernerová (za Severočechy.cz) a Marta Bayerová z KSČM.

KSČM by chtěla ještě přísnější omezení nákladů na kampaň, a to na 50 milionů korun, na prosazení ale nemá dost sil.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist