Kandidátem ČSSD do přímé volby prezidenta bude ekonom Jan Švejnar nebo místopředseda nejsilnější opoziční strany Jiří Dienstbier. Serveru IHNED.cz to potvrdil zdroj z vedení strany.

Oba kandidáty vybralo grémium sociální demokracie. O definitivní nominaci rozhodne v květnu nebo začátkem června stranický ústřední výkonný výbor, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

S kandidáty povedou sociální demokraté v březnu a dubnu debatu ve všech krajích. Zúčastnit se bude moci i veřejnost.

Diskusi vyhodnotí stranické grémium a kandidáta navrhne ústřednímu výkonnému výboru. Může se stát i to, že výbor bude vybírat z obou jmen.

Jiří Dienstbier Jan Švejnar
Jiří Dienstbier Jan Švejnar

Narození: 27. května 1969, Washington (USA)

Vzdělání:  Právnická fakulta UK v Praze

Profesní kariéra:
Provozuje advokátní praxi.

Stranická příslušnost:
Od roku 1997 je členem ČSSD, od března 2011 je jejím místopředsedou.

Působení v politice:
V roce 1989 byl členem celostátního stávkového výboru studentů. V letech 1990 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění. Od roku 2010 zasedá v pražském městském zastupitelstvu. Od července 2010 je stínovým ministrem spravedlnosti za ČSSD. V březnu 2011 byl zvolen senátorem za Kladno a Prahu-západ.

Rodina: Manželka Jarka a syn Jiří.

Narození:  2. října 1952, Praha

Vzdělání:  Cornellova univerzita, Princetonská univerzita 

Profesní kariéra:
Konzultant Světové banky, předseda řídící a dozorčí rady CERGE-EI, profesor ekonomie na Michiganské univerzitě, poradce Evropské banky pro obnovu a rozvoj, předseda dozorčí rady ČSOB, poradce maďarské a turecké vlády.

Stranická příslušnost:
Není a nebyl členem žádné strany.

Působení v politice:
Byl kandidátem ve volbě prezidenta, podporovaly jej ČSSD, Strana zelených a kluby SNK ED a Klub otevřené demokracie. Na podzim 2009 jej Strana zelených navrhovala na funkci eurokomisaře.

Rodina: Vdovec, syn Daniel a dcera Laura.

Švejnara vybraly špičky sociální demokracie podle Bohuslava Sobotky kvůli tomu, že je ČSSD názorově blízký. Sociální demokraté ho podporovali i při minulé prezidentské volbě, v níž ale zvítězil Václav Klaus.

Sobotka mimo jiné uvedl, že bude o volbě prezidenta jednat se Stranou zelených a s KDU-ČSL.

Švejnar je úctyhodná osobnost, myslí si Dienstbier

"Je to rozhodování mezi dvěma variantami. Jestli hledáme někoho, kdo je široce přijatelný, anebo někoho, kdo je spjat s tradičními sociálnědemokratickými hodnotami," řekl v závěru grémia Dienstbier.

"Obě varianty jsou rovnocenné a v případě, že by to dopadlo obráceně, Jan Švejnar je nepochybně úctyhodná osobnost, která by byla kvalitním kandidátem sociální demokracie," dodal Dienstbier, který je podle výsledků veřejného mínění už několik měsíců nejpopulárnějším českým politikem.

Jan Švejnar v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že kandidaturu na prezidenta ještě zvažuje.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se