Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se staví proti přímé volbě prezidenta v podobě, v jaké ji navrhla vláda a schválil parlament. Uvedl to v dnešním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Rychetský zároveň zopakoval, že sám o funkci prezidenta usilovat nebude. Chybou podle něj bylo, že vláda nepředložila spolu s návrhem přímé volby i její prováděcí zákon. Kvůli možným stížnostem na nominaci kandidátů hrozí i odklad volby hlavy státu, kterou by občané měli vybírat začátkem příštího roku, míní Rychetský.

Předseda Ústavního soudu upozornil na to, že kvůli nesrovnalostem v podpisech lidí, kteří prezidentského kandidáta v přímé volbě nominují, může být kandidát z volby vyřazen.

"Ten se pak může soudit a patrně by jeho žaloba měla odkladný účinek, než se prověří, jak to skutečně je, a to se může stát, že nebudeme mít volby prezidenta za rok, ale až poté, co případné soudní procesy skončí," řekl.

Expremiér a uchazeč o prezidentský úřad Jan Fischer souhlasí s tím, že prováděcí zákon měl provázet samotný návrh na zavedení přímé volby. Jeho zpoždění by podle něj ale nemělo vést k tak katastrofickým scénářům, jak naznačil Rychetský.

Fischer se chystá do přímé volby prezidenta vstoupit. V České televizi uvedl, že o této věci bude jednat se svým nynějším zaměstnavatelem Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj. Na funkci viceprezidenta této instituce by prý zřejmě rezignoval před podáním oficiální kandidatury.

Senát schválil zavedení přímé volby prezidenta ve středu. Vládou předložená změna ústavy nabude účinnosti k 1. říjnu. Prezident Klaus, který zavedení přímé volby označil za fatální chybu, na tom nemůže nic změnit. Ústavní novelu totiž na rozdíl od běžných zákonů vetovat nemůže.