Bezpečnostní akce, při níž byli v noci 17. února v kanceláři náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka dva lidé, byla podle policie legální. S odkazem na sdělení předsedy poslanecké komise pro kontrolu odposlechů Daniela Korteho (TOP 09 a Starostové) to v pátek uvedl deník Insider.

Akci podle něho provedl Útvar zvláštních činností (ÚZČ), který se zabývá odposlechy a sledováním. Média již dříve uvedla, že policisté z kanceláře odstraňovali odposlech, který tam nechal umístit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Časová osa

Říjen 2011 – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Rampulu na Zemanův návrh odvolal. Rampula rozhodnutí napadl správní žalobou.

17. února 2012 – Městský soud v Praze minulý pátek vyhověl Rampulově správní žalobě a odvolání zrušil. Vrátil tak Rampulu do funkce. Nebylo prokázáno, že závažně porušil své povinnosti.

17. února, noc – neznámí lidé vstoupili do Grygárkovy kanceláře. Zeman je označil za členy bezpečnostních složek.

22. února – Rampula nastoupil ve středu zpět do úřadu. Spolu s ním se vrátil i jeho náměstek Grygárek.  Mečl, který od listopadu VSZ vedl, se vrátil do funkce Zemanova náměstka.

24. února – Rampula vystupuje před novináře se záběry z bezpečnostních kamer. Podle Zemana tím vyzradil tajné informace.

27. února – V pondělí chce Rampula podat trestní oznámení na osoby, které vstoupily do Grygárkovy kanceláře.

"Náš útvar obdržel zákonné zmocnění k realizaci zvláštních činností v souladu se zákony ČR," citoval Insider odpověď ÚZČ poslancům.

"Nic víc nám neposlali. Vzhledem k tomu, že jde o otevřený případ, vyčkáme, až to bude uzavřeno, a pak požádáme o doplňující informace," řekl k tomu deníku poslanec Korte.

Že šlo o policejní akci v souladu se zákonem, od počátku tvrdí Stanislav Mečl, který byl v té době pověřen vedením Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Podobně se v minulosti vyjádřil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Na noční akci novináře upozornil šéf VSZ Vlastimil Rampula, podle něhož šlo o narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství. Kvůli vstupu cizích lidí do Grygárkovy kanceláře podal Rampula trestní oznámení.

Podle serveru Aktuálně.cz lze z odpovědi ÚZČ "vydedukovat", že o odposlechy v Grygárkově kanceláři musela požádat policie, nebo Bezpečnostní informační služba (BIS).

V minulosti server odposlechy u Grygárka spojoval s tím, že se ÚOOZ "pod taktovkou Rampulových a Grygárkových odpůrců v justici" zabývá kontakty náměstka, "oficiálně kvůli údajnému podezření z vynášení informací".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist