Boj o vrchní státní zastupitelství nevzdám, říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Odstranění vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly chce dosáhnout u Nejvyššího správního soudu. Pokud prohraje, počítá s tím, že ve funkci může skončit.

„Nežiju v křeči, jestli budu, nebo nebudu ministrem. Když budu odcházet, tak určitě ne frustrovaný, se snahou si někde vylívat své mindráky,“ řekl v rozhovoru pro páteční vydání Hospodářských novin.

HN: O co vlastně v české válce státních zástupců jde? Vidíte to jako boj dobra se zlem? Nebo to jsou prohnilí proti prohnilým?

Na to nikdo nezná jednoduchou odpověď. Není to boj dobra a zla, ani prohnilí proti prohnilým. Naším cílem je, aby ve funkcích vedoucích státních zástupců byli lidé, kteří budou důvěryhodní. Nechci říci, že pan Rampula je prohnilý. Na druhou stranu se po několika letech ukazuje, že je mnoho korupčních kauz, které vrchní státní zastupitelství nedokončilo, nejsou konkrétní výsledky. A to samozřejmě snižuje důvěryhodnost úřadu. Proto jsem přesvědčen, že ke změně má dojít.

HN: Ale v roce 2007 jste si Rampulu sám vybral. Takže to bylo vaše manažerské selhání?

V té době byl uvolněný post vrchního státního zástupce. Pan Rampula byl navržen jako relativně mladý státní zástupce, se kterým nebyly spojeny žádné problémy, žádné varovné signály.

HN: Jak si vysvětlujete „nízkou výkonnost“ vrchního státního zastupitelství? Zametal Rampula kauzy?

Nemůžu posoudit, jestli něco nějak někdo zametl. Vezměte si ale třeba případ, kdy pan Rampula volal přímo k soudu státní zástupkyni Dunajové a řekl jí, že se nemá na místě odvolat. Novináři to mohou interpretovat jako pokus o zametení kauzy. My to interpretujeme jako nestandardní jednání, protože pan Rampula dal procesní pokyn, aniž by znal spis. Pražský městský soud to ale posoudil tak, že na to měl právo a vrátil ho do funkce.

HN: Dáte ruku do ohně za to, že městský soud rozhodoval nezávisle?

Nikdy nedáte ruku do ohně za někoho jiného. Já však doufám, že nezávisle rozhodoval. Nemám indicie, ze kterých by vyplývalo, že byl nějak ovlivněn. Nechci lacině říkat, že když mi soud nevyšel vstříc, muselo v tom být něco divného. Kauza ale nekončí. Využijeme opravný prostředek, podáváme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Už proto, že by v takto precedentní věci měl mít konečné slovo.

HN: Sám jste řekl: Buď Rampula, nebo já. Takže to signalizuje, že to je podle vás nejen věc soudu, ale také politiky.

Ten výrok byl zkreslený. Po pátečním extempore pana Rampuly, kdy zveřejnil záznam zásahu bezpečnostních složek v kanceláři svého zástupce Grygárka, se situace vyhrotila. Obtížně si dovedu představit, že pan Rampula zůstane ve funkci a já také. A budeme dělat, že se nic neděje.

ctete patek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist