Pražský vrchní žalobce Vlastimil Rampula rozhodl, že jím vedené zastupitelství už nebude dozorovat kauzu privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Důvodem je kárná žaloba, kterou kvůli MUS na něho a další státní zástupce podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Jako první přinesl informaci server Aktuálně.cz.

Nejvyšší státní zastupitelství v Brně tak musí rozhodnout, kdo se případu ujme.

"V důsledku vyloučení vrchního státního zástupce je vyloučen podle zákona o státním zastupitelství celý úřad z vykonávání úkonů trestního řízení ve věci MUS," vysvětlila mluvčí úřadu Irena Válová.

Pospíšil podal kárné žaloby na Rampulu, jeho náměstka Libora Grygárka, Ladislava Letka, jenž případ MUS v minulosti dozoroval, a bývalou šéfku odboru závažné hospodářské a finanční kriminality VSZ Marcelu Kratochvílovou počátkem letošního ledna.

Ministr jim vytýká především průtahy, část z nich označil za účelové. Kárné žaloby se týkají především údajné nečinnosti VSZ v souvislosti s dotazem Švýcarska, zda se Česká republika hodlá připojit k tamnímu trestnímu řízení, které se týká obchodů s akciemi MUS. České úřady s odpovědí váhaly příliš dlouho a nakonec se v termínu připojit nestihly.