Registr vozidel v pondělí odpoledne přestal odbavovat žadatele. Důvodem bylo přerušené spojení s databází hledaných vozidel. ČTK to řekl vedoucí dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. Výpadek hlásili úředníci i z jiných měst v Česku, například z Kladna a ze Zlína.

"Nemůžeme přihlašovat vozidla, protože nefunguje pátrání," uvedl Mihalík. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda vznikl problém v policejních databázích, které spravuje Česká pošta. Bez ověřování údajů v těchto systémech úředníci nesmějí velkou část úkonů provádět, uvedl Neřold.

"Problém omezil odbavování na registru vozidel. Nejedná se ale o výpadek Centrálního registru vozidel. Chyba nenastala v aplikaci registru , který vlastní potíže během dne nezaznamenal. Stejné služby (policejní databáze odcizených vozidel) nebyly dostupné ani v registru řidičů, který je na registru vozidel nezávislý a šest fungoval bez chyb", uvedl mluvčí ministerstva dopravy.

Podle něj vypadl kolem 16:00 přístup do aplikací patřících policejnímu prezidiu, a to do systému pátrání po motorových vozidlech a do schengenského informačního systému, pomocí nichž se dohledávají zcizená vozidla. "Pokud není z těchto dvou systémů odezva, úředníci nemohou vozidla zaregistrovat," zopakoval mluvčí.

Policejní prezidium ve spolupráci s Českou poštou, která zajišťuje infrastrukturu těchto systémů, důvod problému zjišťuje.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka šlo o problém v infrastruktuře, samotné databáze fungovaly bez problémů.

Podle ministerstva dopravy se v pondělí v registrech vozidel uskutečnilo na 20 000 transakcí. Na 1800 žadatelů odbavili například v Praze, klidný průběh až do odpoledních hodin hlásila i ostatní města. V Jihlavě dnes odbavili na 200 žadatelů, což podle vedoucího úseku vozidel Petra Jelínka odpovídalo běžnému pondělnímu provozu.

Registr vozidel loni v pololetí převzalo od ministerstva vnitra do své správy ministerstvo dopravy. Vzápětí se začal potýkat s výpadky a zpomalilo se jeho fungování. Od letošního dubna provoz registru nově zajišťují společnosti ICT a Telefónica, které jej převzaly od ATS - Telcom. Právě kvůli tomu byl registr v úterý a ve středu minulý týden mimo provoz, testovalo se jeho fungování. Spuštěn byl ve čtvrtek, nebyl ale zcela zatížen, protože v provozu byla jen asi čtvrtina registračních pracovišť. Plně zatížen byl poprvé po změně provozovatele dnes.