Registr vozidel v pondělí odpoledne přestal odbavovat žadatele. Důvodem bylo přerušené spojení s databází hledaných vozidel. ČTK to řekl vedoucí dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. Výpadek hlásili úředníci i z jiných měst v Česku, například z Kladna a ze Zlína.

"Nemůžeme přihlašovat vozidla, protože nefunguje pátrání," uvedl Mihalík. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda vznikl problém v policejních databázích, které spravuje Česká pošta. Bez ověřování údajů v těchto systémech úředníci nesmějí velkou část úkonů provádět, uvedl Neřold.

"Problém omezil odbavování na registru vozidel. Nejedná se ale o výpadek Centrálního registru vozidel. Chyba nenastala v aplikaci registru , který vlastní potíže během dne nezaznamenal. Stejné služby (policejní databáze odcizených vozidel) nebyly dostupné ani v registru řidičů, který je na registru vozidel nezávislý a šest fungoval bez chyb", uvedl mluvčí ministerstva dopravy.

Podle něj vypadl kolem 16:00 přístup do aplikací patřících policejnímu prezidiu, a to do systému pátrání po motorových vozidlech a do schengenského informačního systému, pomocí nichž se dohledávají zcizená vozidla. "Pokud není z těchto dvou systémů odezva, úředníci nemohou vozidla zaregistrovat," zopakoval mluvčí.

Policejní prezidium ve spolupráci s Českou poštou, která zajišťuje infrastrukturu těchto systémů, důvod problému zjišťuje.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka šlo o problém v infrastruktuře, samotné databáze fungovaly bez problémů.

Podle ministerstva dopravy se v pondělí v registrech vozidel uskutečnilo na 20 000 transakcí. Na 1800 žadatelů odbavili například v Praze, klidný průběh až do odpoledních hodin hlásila i ostatní města. V Jihlavě dnes odbavili na 200 žadatelů, což podle vedoucího úseku vozidel Petra Jelínka odpovídalo běžnému pondělnímu provozu.

Registr vozidel loni v pololetí převzalo od ministerstva vnitra do své správy ministerstvo dopravy. Vzápětí se začal potýkat s výpadky a zpomalilo se jeho fungování. Od letošního dubna provoz registru nově zajišťují společnosti ICT a Telefónica, které jej převzaly od ATS - Telcom. Právě kvůli tomu byl registr v úterý a ve středu minulý týden mimo provoz, testovalo se jeho fungování. Spuštěn byl ve čtvrtek, nebyl ale zcela zatížen, protože v provozu byla jen asi čtvrtina registračních pracovišť. Plně zatížen byl poprvé po změně provozovatele dnes.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist