Centrální registr vozidel měl dopoledne několik krátkodobých výpadků. Systém sice většinu času funguje, je ale podle úředníků pomalý. Ráno se rozběhl obvyklým způsobem, s připojením velké většiny registračních míst po 08:00 začal zpomalovat. Na nižší rychlost si úředníci stěžovali například v Rakovníku, Hradci Králové, Českých Budějovicích nebo v Sokolově.

Minulý čtvrtek, kdy se registr vozidel nově napojil na základní registry, už ale řada míst během dopoledne hlásila kolaps.

"Výpadek jsme měli chvilkový krátce před desátou hodinou," řekl ČTK vedoucí dopravního odboru v Chebu Vratislav Kovařík. Od té doby systém prý funguje, je ale pomalý. To dokládá i skutečnost, že se od rána podařilo odbavit pouze deset lidí. Obvykle totiž úředníci za dopoledne zvládnou vyřídit i 50 lidí. Dnes ale příliš velký zájem není, dodal Kovařík s tím, že lidé asi fungování registru nevěřili a návštěvu raději odložili.

Registr podle něj během několika hodin zpomalil výkon a pracuje zhruba na 60 procent. Pokud bude fungovat alespoň takto, mohlo by se podařit všechny žadatele v pražských pracovištích odbavit.

Teplice hlásí výpadky, Praha funguje

Horší situace nastala v Teplicích, kde registr nefungoval zhruba půl hodiny. Na výpadky si stěžovali také úředníci v Pardubicích a v Chrudimi.

Bez výpadků zatím systém funguje v hlavním městě. Na všech pěti pražských pracovištích se od rána podařilo vyřídit žádosti 450 lidí, uvedl vedoucí správního řízení na pražském magistrátu Milan Hubka.

Úředníci přestali vydávat pořadoví lístky

Zhruba osm set dalších na vyřízení ještě čeká. Kvůli pomalému systému a množství lidí na přepážkách už úředníci přestali vydávat pořadová čísla na pracovištích na Bohdalci a ve Vysočanech. Přijít na úřad i po poledni tak má smysl pouze na Jarově, ve Stodůlkách, nebo na magistrátu v Jungmanově ulici.

Podle ministerstva dopravy by se dnes mělo k registru vozidel připojit 1440 registračních pracovišť. V 11:00 bylo k systému připojeno na 943 uživatelů, což se téměř blíží množství připojených uživatelů minulý čtvrtek, kdy systém dopoledne na řadě míst zkolaboval. Tehdy k němu bylo připojeno 977 míst.

Registr vozidel je od minulého týdne propojen s databází takzvaných základních registrů. Ty mají registračním úředníkům usnadnit práci tím, že si mohou údaje o žadatelích dohledat v databázi osob a adres nemovitostí a převést je do registru vozidel.

Software za 37 milionů Kč stál ministra křeslo

Správu registru vozidel převzalo ministerstvo dopravy od ministerstva vnitra letos 9. července. Po zhruba hodině provozu nový systém selhal a od té doby se potýká s problémy.

Software pro nový registr stál 37 milionů korun, dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo dopravy zaplatit za provoz registru. Strana LIDEM oficiálně kvůli přetrvávajícím potížím s registrem vyzvala k odchodu svého ministra Pavla Dobeše, který ve funkci skončil začátkem prosince.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist