Od čtvrtečního rána, kdy registr vozidel jede v ostrém provozu s ostatními databázemi, systém hlásí problémy. Úplně zkolaboval v celé Praze. Magistrát už lidem doporučil, aby návštěvu registračních přepážek odložili na jindy.

Centrální registr vozidel měl problémy například v Domažlicích, v Ústí nad Labem nebo v Olomouci. Systém tu zpomalil nebo zkolaboval úplně. ČT24 informovala i o problémech v Pardubicích, v Karviné nebo v Kladně. 

"Registr se ráno velmi zpomalil, ale ten problém postupně ustal. Ale nedostali na tu rychlost, kterou to mělo třeba předevčírem," sdělil serveru IHNED.cz Michal Urbášek, vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel na olomouckém magistrátu.

"Vypadalo, že se celý registr zadrhne. Záležitost, která se jindy provede jedním kliknutím, trvala 5 až 10 minut. Ale uvidíme, co to bude dělat v pondělí, ve středu," dodal Urbášek.

Centrální registr vozidel je propojen s databázemi obyvatel a adres nemovitostí od středy večer. Ministerstvo dopravy si od kroku slibovalo hlavně zrychlení práce pro úředníky na registračních pracovištích.

"Nový registr nám funguje, ale hrozně pomalu. Oproti dřívějšku je to zhruba o polovinu pomalejší. Auto, které jsem dříve dělala pár minut, dělám přes půl hodiny," odpovídala ve čtvrtek ráno Hana Benešová ze strakonického odboru dopravy na dotaz redaktorky IHNED.cz.

V Domažlicích registr mezi 7. a 8. hodinou ráno fungoval bez problémů. "Mezi půl devátou a půl desátou začalo docházet k takovým výpadkům, že pracovat se systémem vůbec nešlo. Registr se poté víceméně stabilizoval a chvilkami jde téměř standardně, chvilkami pomalu, ale klienty odbavujeme," popsal aktuální situaci Jan Koš, vedoucí odboru dopravy města Domažlice.

V Ústí nad Labem registr nefungoval vůbec, v Mostě po restartování běží v pořádku.

Ministerstvo: Výkon agendy nebyl ohrožen

"Ministerstvo dopravy zaznamenalo přibližně v 8:00 hodin dočasné zhoršení dostupnosti aplikace CRV (Centrální registr vozidel - pozn.red.). Dle očekávání došlo k výraznému navýšení zátěže na hardwarové infrastruktuře a následně ke snížení výkonu aplikace," píše náměstek ministra dopravy Miroslav Drobný ve svém vyjádření pro média.

Podle Drobného ještě kolem sedmé hodiny ranní registr vozidel fungoval všude bez vážných problémů. Do 11:00 bylo provedeno 3958 transakcí, což údajně odpovídá počtu transakcí v minulém období.

"Problém byl ihned analyzován, byla zjištěna příčina a následně odstraněna řádově v desítkách minut. Výkon agendy CRV nebyl ohrožen," tvrdí Drobný.

Podle něj se pracovištích centrálního registru nic výjimečného nedělo a stejným způsobem by měl fungovat i v budoucnu. Další zátěžovou zkouškou pro systém by mělo být pondělí, kdy je na rozdíl od čtvrtka otevřeno na většině registračních pracovišť. Ve čtvrtek bylo k systému podle ministerstva dopravy připojeno 977 z nich, v pondělí očekávají 1440 přihlášených uživatelů.

Podle vedoucího olomouckého odboru dopravy Michala Urbáška ovšem záleží na významu slov. "Výkon možná ohrožen nebyl, ale byl mnohem pomalejší," říká Urbášek.  

Systém základních registrů spustilo Česko začátkem července, celkem ho start projektu přišel na 2,5 miliardy korun. Registr vozidel, který má na starosti ministerstvo dopravy, při prvním uvedení do provozu zkolaboval už po hodině. Kdyby projekt databází fungoval jak měl, podle ministerstva vnitra měl státnímu rozpočtu ušetřit až 4 miliardy korun ročně.

K uživatelům centrální databáze se mají v budoucnu připojit i banky a operátoři, údaje by měly používat také soudy a zdravotnická zařízení. Podmínkou ale je, aby nový systém fungoval v plném rozsahu. Základní registry jsou čtyři - registr obyvatel, registr osob, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist