Mise v roli ministra dopravy pro Pavla Dobeše končí. Jeho působení v resortu vyvolalo rozporuplné reakce: na jednu stranu všichni vnímali obří skandál s kolabujícím centrálním registrem vozidel, na druhou stranu se Dobeš částečně i těšil podpoře odborníků, podle kterých se snažil dát postupně resort do kupy poté, co ho do chaosu uvrhl Vít Bárta, Dobešův bývalý šéf ve Věcech veřejných.

Dobeše se zastal i prezident Václav Klaus.

"Ministr Dobeš se mi zdál jako jeden z relativně velmi úspěšných ministrů právě tohoto velmi složitého resortu, takže já necítím problém defektu jeho práce, a nikdy jsem o něm předsedou vlády či někým jiným nebyl informován. To říkám velmi rezolutně a velmi nahlas," řekl prezident v polovině listopadu.

A co si o Dobešově angažmá v čele ministerstva dopravy myslíte vy? Oznámkujte ho v naší anketě. Pro lepší rozhodování rekapitulujeme Dobešovy kroky v čele ministerstva.

A ještě pro úplnost: Dobešův nástupce není zatím znám, o úřad se totiž perou nejen jeho strana LIDEM s Karolínou Peake v čele, ale eminentní zájem má podle zákulisních zpráv i Nečasova ODS. Ta by dopravu ráda směnila za obranu, odkud koncem týdne odejde Alexandr Vondra.

 

Kde Dobeš uspěl (byť částečně)

Problémy s D47 - Na ostravské části dálnice D1 (alias D47) úředníci z Ředitelství silnic a dálnic dlouhodobě přehlíželi závady - zvlněnou vozovku či nadměrné sedání mostů a jejich deformaci. Teprve za ministra Dobeše se ledy hnuly a stát přitlačil zhotovitele, konsorcium stavebních firem v čele s giganty Eurovia CS a Strabag, ke zdi. Reklamuje téměř tisícovku vad. Firmy některé z nich uznaly, s jinými však nesouhlasí a ŘSD proto podalo k rozhodčímu soudu celkem 12 žalob.

Otázkou zůstává, jak bude spor po Dobešově odchodu pokračovat. Dobeš v neděli v české televizi řekl, že se obává, aby jeho nástupce neodvolal dva klíčové lidi, kteří se stali smybolem boje za státní peníze: šéfa ŘSD Davida Čermáka a ředitelku odboru kontroly kvality Miloslavu Pošvářovou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.