Mise v roli ministra dopravy pro Pavla Dobeše končí. Jeho působení v resortu vyvolalo rozporuplné reakce: na jednu stranu všichni vnímali obří skandál s kolabujícím centrálním registrem vozidel, na druhou stranu se Dobeš částečně i těšil podpoře odborníků, podle kterých se snažil dát postupně resort do kupy poté, co ho do chaosu uvrhl Vít Bárta, Dobešův bývalý šéf ve Věcech veřejných.

Dobeše se zastal i prezident Václav Klaus.

"Ministr Dobeš se mi zdál jako jeden z relativně velmi úspěšných ministrů právě tohoto velmi složitého resortu, takže já necítím problém defektu jeho práce, a nikdy jsem o něm předsedou vlády či někým jiným nebyl informován. To říkám velmi rezolutně a velmi nahlas," řekl prezident v polovině listopadu.

A co si o Dobešově angažmá v čele ministerstva dopravy myslíte vy? Oznámkujte ho v naší anketě. Pro lepší rozhodování rekapitulujeme Dobešovy kroky v čele ministerstva.

A ještě pro úplnost: Dobešův nástupce není zatím znám, o úřad se totiž perou nejen jeho strana LIDEM s Karolínou Peake v čele, ale eminentní zájem má podle zákulisních zpráv i Nečasova ODS. Ta by dopravu ráda směnila za obranu, odkud koncem týdne odejde Alexandr Vondra.

 

Kde Dobeš uspěl (byť částečně)

Problémy s D47 - Na ostravské části dálnice D1 (alias D47) úředníci z Ředitelství silnic a dálnic dlouhodobě přehlíželi závady - zvlněnou vozovku či nadměrné sedání mostů a jejich deformaci. Teprve za ministra Dobeše se ledy hnuly a stát přitlačil zhotovitele, konsorcium stavebních firem v čele s giganty Eurovia CS a Strabag, ke zdi. Reklamuje téměř tisícovku vad. Firmy některé z nich uznaly, s jinými však nesouhlasí a ŘSD proto podalo k rozhodčímu soudu celkem 12 žalob.

Otázkou zůstává, jak bude spor po Dobešově odchodu pokračovat. Dobeš v neděli v české televizi řekl, že se obává, aby jeho nástupce neodvolal dva klíčové lidi, kteří se stali smybolem boje za státní peníze: šéfa ŘSD Davida Čermáka a ředitelku odboru kontroly kvality Miloslavu Pošvářovou.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se