Prezident Václav Klaus ve čtvrtek přijal demisi ministra dopravy Pavla Dobeše k 3. prosinci. Ministrův odchod požadovala jeho vlastní strana LIDEM vedená vicepremiérkou Karolínou Peake.

Ve vládě definitivně skončí v pondělí. Jméno nástupce zatím známé není, dohoda na něm by měla být do 10. prosince.

LIDEM oficiálně zdůvodnili výzvu k odchodu svého ministra Dobeše přetrvávajícími problémy s centrálním registrem vozidel.

Klaus se dříve netajil výhradami k Dobešově odchodu. "Ministr Dobeš se mi zdál jako jeden z relativně velmi úspěšných ministrů právě tohoto velmi složitého resortu, takže já necítím problém defektu jeho práce, a nikdy jsem o něm předsedou vlády či někým jiným nebyl informován. To říkám velmi rezolutně a velmi nahlas," řekl Klaus v polovině listopadu.

Prezident se před čtvrteční schůzkou s Nečasem pozastavil nad počtem odchodů z jeho vlády. "Pan premiér mi asi nese jednu z mnoha demisí, nebo snad propuštění z vlády?" poznamenal, když vítal Nečase na Hradě.

Premiér v žertu odvětil, že přinesl demisi. "Nikoliv tedy moje, ale jednoho z členů vlády," řekl.

Odchodem následuje Vondru

Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake na Dobešovo místo už dříve navrhla svého spolupracovníka z úřadu vlády Roberta Vacka. Tato nominace však zkrachovala na jasném nesouhlasu předsedy vlády, Nečas a Peake si pak přes média vyměnili několik ostřejších vět.

Věc se nakonec zřejmě vyřeší jednáním, vedení LIDEM a ODS se setkala v úterý a obě strany se dohodly, že Dobešova nástupce vyberou v "první prosincové dekádě".

Ve středu oznámil svůj odchod z vlády ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), kterého Klaus na Hradě přijal ve čtvrtek ráno.

Někdejší místopředseda ODS oficiálně oznámil konec kvůli ztrátě podpory voličů, která vyšla najevo při jeho říjnové prohře v senátních volbách.

Peake ministryní obrany?

V souvislosti s uvolněním dvou vládních křesel se v médiích i v politických kuloárech začaly rojit spekulace o tom, že by si ODS a LIDEM "prohodily" právo nominovat ministry dopravy a obrany.

Na obranu by tak v této úvaze zamířila vicepremiérka a šéfka LIDEM Peake a ministerstvo dopravy by údajně mohl obsadit kandidát ODS.

Peake ani Nečas podobné úvahy zatím přímo nevyvrátili, chybí ale také jejich relevantní potvrzení. Ani odchod Dobeše a Vondry nemusí být v nynější vlně vládních výměn poslední.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist