Ministr dopravy Pavel Dobeš se chystá udělat miliardové rozhodnutí, a to jen pár dní před svým odchodem.

Právě on je tím, kdo určí, zda se stát dohodne se společností Eurovia kvůli pokažené stavbě D47. Verdikt musí padnout do konce listopadu, než vyprší záruční lhůta na dálnici. A konec listopadu je shodou okolností termínem, do něhož chce ministr na svém postu i přes kritiku setrvat.

"Je to jedna z věcí, kvůli které jsem se ještě rozhodl na ministerstvu být," přiznává Pavel Dobeš (LIDEM). Obává se prý toho, aby záruční lhůta nevypršela.

Přitom pokud by odešel hned, jak ho vyzvali jeho spolustraníci, problémy kolem dálnice by řešil jeho nástupce, tedy člověk s podstatně silnějším mandátem.

"To není o mandátu. My předkládáme svoje podmínky vůči staviteli dlouhodobě a postupujeme podle předem deklarovaných kroků," říká Dobeš. Na ministerstvu chce prý zůstat i kvůli schvalování rozpočtu na příští rok.

Jednání o D47 tedy povede Dobeš a stále není zřejmé, jak se s Eurovií dohodne. Zbývá přitom jen čtrnáct dní a variant může být celá řada.

Pokud nakonec k dohodě dojde, nejpravděpodobnější je prodloužení záruky stavby a mix uznaných a neuznaných chyb. Jestliže ministerstvo svou příležitost propásne, všechny opravy zvlněné dálnice s poškozenými mosty zůstanou na státu.

 

Další podrobnosti o konci ministra Pavla Dobeše přinášejí páteční Hospodářské noviny.

ctete patek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist