Odjela si po náročném půlroce odpočinout na zahraniční dovolenou, ale klidu si tam severočeská státní zástupkyně Lenka Bradáčová nakonec příliš neužila.

Zastihla ji šokující zpráva: premiér Nečas odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila - tedy politika, od kterého po návratu z dovolené měla čekat povýšení.

Pospíšil měl totiž od minulého pátku na stole důležitý dokument od šéfa českých žalobců Pavla Zemana: ten ministrovi navrhl, aby Bradáčovou jmenoval vrchním pražským státním zástupcem místo odcházejícího Vlastimila Rampuly, kterého se Pospíšil po složitých tahanicích zbavil.

Ministr chtěl Zemanovi vyhovět, ale nestihl to. "Odvolání Jiřího Pospíšila je pro mě hodně překvapivá informace," řekla Lenka Bradáčová serveru IHNED.cz.

IHNED.cz: Můžete potvrdit, že vás nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministru Pospíšilovi do funkce vrchního státního zástupce v Praze?

Nemohu potvrdit, zda mě navrhl. U toho jsem nebyla. Mohu ale potvrdit, že jsem nejvyššímu státnímu zástupci dala souhlas k tomu, aby mě navrhl ministru spravedlnosti do funkce vrchního státního zástupce v Praze. Můj souhlas byl zákonným předpokladem k tomu, aby mě poté nejvyšší státní zástupce mohl navrhnout.

IHNED.cz: Jaký je váš názor na aktuální situaci a náhlé odvolání ministra Pospíšila?

Kdo je Lenka Bradáčová

Ambiciózní devětatřicetiletá doktorka práv nyní pracuje ve funkci náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem. Je známá svou precizní prací a řadí se k nejlepším expertům na trestní právo v ČR. Sama se často účastní vyšetřování kauz a kromě dozorování policejní práce s detektivy i úzce spolupracuje. Podobně tomu bylo i u posledního případu, kdy se podílela na zatčení poslance Davida Ratha a dalších sedmi lidí, kteří byli obviněni z korupce a nyní jsou ve vazbě. Bradáčová pracovala i na odhalení úplatných litoměřických soudců.

Pro mě jsou informace o odvolání ministra Pospíšila i důvody velmi překvapivé.

IHNED.cz: Co vás překvapilo nejvíce?

Je to pro mě překvapivé ve světle několika okolností. Třeba v souvislosti s tím, že se připravuje věcný záměr nového zákona o státních zastupitelstvích, za čímž je spousta práce. Dále byl řádně odvolán vrchní státní zástupce, v tomto sporu tedy ministr uspěl. A to, že vězeňství je podfinancované, víme mnoho let. (Petr Nečas zdůvodnil Pospíšilovo odvolání zejména údajným manažerským selháním a tím, že v době škrtů a úspor chtěl peníze nad rámec rozpočtu - pozn. red.)

IHNED.cz: Považujete tedy premiérovy důvody za zástěrku a nikoliv pádný argument?

Nezlobte se, ale o tom vůbec nebudu spekulovat, to mi nepřísluší. Znovu jen zopakuji: je to pro mě velmi překvapivá informace.

IHNED.cz: Jak vnímáte to, že jste byla vtažena do politické hry?

Ani tohle nebudu komentovat.

IHNED.cz: Myslíte, že nový ministr spravedlnosti vás jmenuje vrchním státním zástupcem?

To je především otázka pro nejvyššího státního zástupce, zda mě znovu navrhne. (Pavel Zeman pro IHNED.cz potvrdil, že ano a že Lenka Bradáčová má i nadále jeho podporu - pozn. red.)

IHNED.cz: A co říkáte náhlému obratu opoziční ČSSD, která vám po vypuknutí kauzy Davida Ratha spílala a nyní se vás zastává a chválí vás jako jednu z nejkvalitnějších žalobkyň v Česku?

Nekomentovala jsem jejich výroky ani po vypuknutí kauzy Rath, nebudu tedy jejich výroky komentovat ani teď. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist