Týden před klíčovým rozhodnutím o budoucnosti vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly se objevuje nový, údajně silný argument pro jeho odvolání.

Rampula měl podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) na dva roky zabrzdit vyšetřování jedné z nejzávažnějších korupčních kauz – dvacetimiliardového pronájmu stíhaček Gripen.

Jednoduše tak, že nedokázal požádat o pomoc vyšetřovatele ve Švédsku, kteří měli lepší informace než místní detektivové. Čeští policisté se k nim dostali teprve před měsícem.

Pospíšil, který se chce Rampuly dlouhodobě zbavit, poslal zprávu o jeho roli v případu před několika dny k Nejvyššímu správnímu soudu. Hospodářské noviny toto vyjádření získaly. Během příštího týdne soud rozhodne o tom, co bude s pražským vrchním státním zástupcem dál.

Komentář

Pospíšilovo švédské eso


Odvolávání pražského vrchního žalobce Rampuly skutečně není žádný kvapík. Teď se ale zdá, že ministr Pospíšil našel pádné argumenty. Jeho poslední vyjádření k Nejvyššímu správnímu soudu působí spíš jako úderné odůvodnění soudního rozsudku než ministerská replika. A zdá se, že ho nebude moci senát NSS jen tak přehlédnout.

 

Celý komentář Jiřího Leschtiny čtěte - ZDE

Rampula: Je to lež a zneužití

Podle dokumentu adresovaného soudcům nařídila už v březnu roku 2010 tehdejší nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká, aby se Rampulův úřad na Švédy obrátil. Jenže vrchní státní zástupce, považovaný kritiky za zametače závažných případů, to nikdy neudělal. Se zdůvodněním, že o zajímavých důkazech ve Švédsku nic nevědí.

Informace nakonec dorazily až po březnové schůzce českých a švédských státních zástupců ve Stockholmu. Čeští vyšetřovatelé tak dostali už koncem dubna skoro 700 stran dokumentů a 39 výpovědí svědků. Jestli skrývají něco, co může pomoci případ Gripenů dotáhnout k soudu, zatím nikdo neví. Až na kriminalisty, kteří se právě teď částí švédského spisu postupně prokousávají. 

"Informace jsou zavádějící, účelové a nezakládají se na pravdě," reagoval ve čtvrtek stručně Rampula. Nic bližšího nechtěl vysvětloval, jen dodal, že Pospíšil zneužil aktuální informace z vyšetřování, k nimž jako politik a ministr nemá mít přístup.

„Úplatky mohou být promlčené“

Očekávaný rozsudek Nejvyššího správního soudu příští týden podstatně napoví, kdo ve sporu Pospíšil–Rampula nakonec zvítězí.

Pospíšil nejdříve loni Rampulu odvolal, vrchní žalobce se ale bránil u soudu, vyhrál a na své místo se vrátil. Soudkyně Eva Pechová prohlásila, že ministr nenašel pro odvolání závažné důvody. Neuznala třeba, že Rampula telefonicky tlačil na svoji podřízenou, ať se neodvolá v případu šestimiliardové defraudace v bance IPB.

Podobně soudkyně Pechová nenašla žádné důkazy o tom, že Rampula mařil vyšetření Gripenů. Pospíšil proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a snaží se soudce přesvědčit, že Rampula skutečně kauzu stíhaček blokoval. A že to mělo jasný následek – dvouleté čekání na švédské důkazy.

O dalším kole sporu Pospíšil-Rampula čtěte v pátečních Hospodářských novinách

ctete patek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist