Ještě ve středu ráno ministr Jiří Pospíšil netušil, že začal jeho poslední den ve funkci šéfa resortu spravedlnosti. Těsně po deváté hodině se ale překvapený politik z úst premiéra Petra Nečase dozvěděl, že končí. Důvod? Manažerské selhání při vedení úřadu.
Premiér mu vytkl především to, že v době rozpočtových škrtů opakovaně žádal peníze navíc, a "demoralizoval tak celou vládu". Krátce poté pak odvolání Pospíšila posvětil i prezident Václav Klaus. A přibližně hodinu poté Nečas změnu svého kabinetu oznámil na tiskové konferenci.
(* 24. listopadu 1975 Chomutov) je český politik, člen ODS, od roku 2002 poslanec Parlamentu České republiky. Byl ministrem spravedlnosti v letech 2006–2009 v první i druhé vládě Mirka Topolánka. V období 2006–2007 v první Topolánkově vládě byl předsedou Legislativní rady vlády. Od července 2010 do června 2012 byl ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase. V letech 2009–2010 také zastával funkci děkana Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni. Vystudoval gymnázium na Mikulášském náměstí v Plzni. V roce 1999 ukončil studium práv na Západočeské univerzitě v Plzni. V roce 2002 získal titul JUDr. Pospíšil v roce 1994 vstoupil do ODA, v roce 1998 pak přešel k ODS. Tam spoluzaložil regionální sdružení Mladých konzervativců v Plzni. Od roku 2007 je členem redakční rady časopisu Státní zastupitelství. Zdroj: IHNED.cz, Wikipedie
"Nemohu připustit, aby v situaci, kdy celá vláda škrtá, byl na vládu přinesen návrh na navýšení rozpočtu o jednu miliardu korun. Tento krok měl demoralizující účinek na celou vládu, nehledě na to, že do konce roku bude z ministerstva spravedlnosti směřovat ještě jedna žádost na navýšení rozpočtu," zdůvodnil Nečas své rozhodnutí.
Pospíšil tyto důvody zpochybnil. "My jsme požádali asi před měsícem o navýšení částky na vězeňství a vláda nám asi půlku té částky dala. A pan premiér to vnímá jako nezodpovědný krok. My jsme ale upozorňovali celý rok na to, ze s těmito penězi vězeňství nemůže vyjít," řekl.
Pospíšilova nástupce zatím premiér neprozradil. "Bude to někdo z ODS," řekl jen.
Opozice i koalice se diví
Premiérův krok překvapil nejen opozici, ale i koaliční partnery. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík serveru IHNED.cz řekl, že Pospíšilovu odvolání nerozumí.
"Pana Pospíšila považuji za velmi dobrého ministra spravedlnosti a rozhodně jsem nic takového nečekal. Je to pro mě velkým překvapením. S koaličními partnery budeme o vzniklé situaci ještě diskutovat," řekl Gazdík.
Rampula roky brzdil kauzu Gripenů, tvrdí ministr spravedlnosti Pospíšil - čtěte ZDE
Vězeňská služba dostane 700 milionů navíc. Peníze půjdou i na platy - čtěte ZDE
Podle opozice by za Pospíšilovým koncem mohl být boj o klíčové pozice v české justici, zejména o Vrchní státní zastupitelství v Praze, odkud odejde Vlastimil Rampula přezdívaný jako zametač citlivých politických kauz.
Na jeho místo mířila ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, kterou minulý týden na tento post navrhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Než se s ní ale stihl ministr Pospíšil sejít, premiér ho z funkce odvolal.
Koaliční TOP 09 proto ve středu odpoledne ve svém prohlášení "zdvořile požádala" premiéra Nečase i Pospíšilova nástupce ve funkci ministra spravedlnosti, aby zabránili spekulacím a potvrdili Lenku Bradáčovou jako novou šéfku VSZ v Praze.
Vývoj situace kolem odvolaného ministra jsme sledovali v online reportáži:
On-line reportáž
Nečekaný krok premiéra a předsedy ODS Petra Nečase, který odvolal ministra spravedlnosti a spolustraníka Jiřího Pospíšila, rozvířil vody české politické scény. Středeční dění proto budeme sledovat on-line.
Premiérovu kroku se diví nejen opozice, ale i koalice. Pospíšila považují za schopného ministra. "Pana Pospíšila považuji za velmi dobrého ministra spravedlnosti a rozhodně jsem nic takového nečekal. Je to pro mě velkým překvapením. S koaličními partnery budeme o vzniklé situaci ještě diskutovat," řekl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.
Marek Ženíšek, místopředseda TOP 09 a první náměstek ministra zdravotnictví: "Krok premiéra Petra Nečase nechápu. Jiřího Pospíšila považuji za mimořádné schopného ministra, měl jsem možnost s ním spolupracovat jak na ministerstvu spravedlnosti, tak na kraji."
Jindy výřečný ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se k Pospíšilovu odvolání odmítá obšírněji vyjadřovat. "Pan premiér se mnou své rozhodnutí nekonzultoval, je to ale jeho plné právo. Jiří Pospíšil byl můj kolega ve vládě, jeho práci proto nechci hodnotit," řekl Kalousek.
Petr Nečas oznámil, že křeslo po Jiřím Pospíšilovi obsadí jeho ODS. A nejpozději do týdne. Více čtěte v rozhovoru ZDE.
Zdeněk Bezecný, poslanec za TOP 09: "Zatím mám informace pouze z médií. Důvodům odvolání zcela nerozumím. Respektuji ale zodpovědnost ministerského předsedy za fungování vlády a ODS za resort spravedlnosti."
DOKUMENT: Přečtěte si, jak premiér Nečas odůvodnil odvolání ministra Pospíšila
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD: "Důvody premiéra Nečase snad nikdo v naší zemi nepokládá za skutečné důvody. Pokud by to tak bylo, pak by ve vládě zbyl snad jen premiér a ministr financí Kalousek. O peníze totiž bojují nyní všechny resorty."
Podle Sobotky jde zejména o mocenský boj uvnitř ODS a také o strach z aktuálních korupčních kauz.
Sobotkův stranický kolega Lubomír Zaorálek připomněl, že jde o nejrychlejší odvolání ministra v dějinách moderního českého státu. "Ministr Pospíšil byl odvolán prakticky přes noc. I reakce prezidenta byla bryskní," všiml si Zaorálek. "Mám vážné obavy o to,aby kauza CASA, byla vyšetřena, tak jak má," dodal.
"Já prostě nevěřím vysvětlení premiéra Nečase. Takhle se ministr vykopává, ne odvolává."
Podle Zaorálka je bleskové Pospíšilovo odvolání podezřelé. A načasování Nečasova kroku také. "Je zvláštní, že se to stalo v době, když se právě policie zajímá o dvě velké korupční kauzy," řekl Zaorálek. Podle něj jde zejména o vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze, kde by měl být jmenován nový vrchní státní zástupce místo Vlastimila Rampuly, s nímž Pospíšil dlouhodobě bojoval.
Vlasta Parkanová, místopředsedkyně sněmovny z TOP O9: "Odvolání nechápu." Mandátní a imunitní výbor dnes projednává její vydání k trestnímu stíhání v kauze CASA.
Ministr Pospíšil skončil těsně předtím, než stihl vrchní státní zástupkyní v Praze jmenovat Lenku Bradáčovou. Hospodářským novinám to potvrdil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman:
"Nepřísluší mně komentovat rozhodnutí premiéra odvolat ministra, to je politická věc. Myslím si ale, že to je škoda v okamžiku, kdy se daří legislativně nějak postupovat – třeba zákon o státním zastupitelství směřuje dobrou cestou. Zároveň to je škoda, když jsem minulý týden ve čtvrtek poslal na ministerstvo spravedlnosti návrh na jmenování Lenky Bradáčové do funkce vrchního státního zástupce v Praze."
Sociální demokraté budou jednat o tom, zda kvůli odvolání ministra Pospíšila nevyvolají hlasování o důvěře vládě. Premiér bude muset věrohodně vysvětlit důvody odvolání. Ty, které uvedl, jsou podle nás marginální, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Trochu ve stínu zprávy o odvolaní ministra Pospíšila ve sněmovně proběhlo zasedání poslaneckého výboru k žádosti o vydání Vlasty Parkanové. Rozhodnutí dnes nepadlo. "Mandátový a imunitní výbor se sejde 10. července, kdy by se měl definitivně rozhodnout v jejím případu," hlásí ze sněmovny zpravodaj serveru IHNED.cz.
"Pan premiér mi sdělil důvod dnes v 9:15. My jsme požádali asi před měsícem o navýšení částky na vězeňství a vláda nám asi půlku té částky dala. A pan premiér to vnímá jako nezodpovědný krok. My jsme ale upozorňovali celý rok na to, ze s těmito penězi vězeňství nemůže vyjít," popsal své odvolání v České televizi Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil také potvrdil, že chtěl jmenovat Lenku Bradáčovou na post vrchní státní zástupkyně. "Byl jsem připraven tomuto návrhu vyhovět, ale měla tento týden dovolenou, tak jsem se s ní nestačil potkat. Ten návrh zůstal ležet na ministerském stole."
Podle svých slov chce Pospíšil odejít z funkce s noblesou a bude dál podporovat vládu. "V nejbližší době se budu politice věnovat o něco méně," připustil s tím, že se chce víc věnovat muzue Kampa.
Lenka Bradáčová je momentálně na dovolené v zahraničí. "Mohu potvrdit, že jsem nejvyššímu státnímu zástupci dala souhlas k tomu, aby mě navrhnul ministru spravedlnosti do funkce vrchního státního zástupce," potvrdila pro server IHNED.cz. "Zda mě poté skutečně navrhl, já nevim, u toho jsem nebyla." Odvolání Pospíšila příliš komentovat nechtěla: "Pro mě jsou informace o odvolání ministra Pospíšila i důvody velmi překvapivé," řekla. "Je to pro mě překvapivé i ve světle okolností. Třeba v souvislosti s tím, že se připravuje věcný záměr nového zákona o státních zastupitelstvích, za čímž je spousta práce. Dále byl řádně odvolán vrchní státní zástupce, tedy ministr uspěl. A to, že vězeňství je podfinancované, víme mnoho let."
Odvolání ministra Pospíšila vyvolalo lavinu reakcí a kritických komentářů na sociálních sítích. Přehledný výběr těch nejzajímavějších najdete v článku A znáte ten, jak Jiří Pospíšil dělal reformu justice? na HNDialog
Do diskuse se můžete zapojit také na Facebooku IHNED.cz
"Petr Nečas si musí uvědomovat, že odvolání Jiřího Pospíšila vygumuje poslední zbytky důvěry v jeho kabinet. Přesto se k takovému sebevražednému kroku odhodlal. Jak si to vysvětlit? Snad jedině tím, že má nůž na krku od těch nepostradatelných členů vládní většiny, kteří bojují o svou kůž," píše ve svém komentáři Jiří Leschtina.
Ombudsmana Pavla Varvařovského zpráva o odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) překvapila. V úterý na jednání vlády se sám snažil přesvědčit její členy o tom, jak je důležité zvýšit rozpočet resortu spravedlnosti. Argumentoval tím, že moc soudní je jedním ze tří základních pilířů státu a nelze ji oslabovat tím, že se na ni nebudou dostávat finance. "Má snaha o tuto osvětu byla tedy marná," řekl dnes Varvařovský. Zdůraznil, že v souvislosti s odvoláním Pospíšila "už přestává některým věcem okolo sebe rozumět". Zároveň přiznal, že ale nezná všechny důvody, které k odvolání ministra Pospíšila vedly.
Ministerstvo spravedlnosti nemohlo vyjít s nžší rozpočtem, vysvětluje v rozhovoru pro IHNED.cz odvolaný ministr Jiří Pospíšil. "Ve chvíli, kdy nám neklesá počet vězňů, ale rostou náklady na provoz věznic, teplo, energie a tak dále, není možné o třicet procent snížit výdaje. Jsem zvědavý na svého nástupce, co s tím udělá."
Kdo by mohl Pospíšila v čele ministerstva nahradit? První spekulace zmiňují jméno poslance Marka Bendy. Objevilo se i jméno náměstka Daniela Voláka, píše ČTK.
Věci veřejné příliš nevěří vysvětlení premiéra Nečase, proč Pospíšila odvolal. "Skutečným důvodem k odvolání ministra spravedlnosti by mohla být vůle Pospíšila jmenovat Lenku Bradáčovou," sdělila v prohlášení dříve vládních Věcí veřejných předsedkyně jejich poslanců Kateřina Klasnová.
Pokud někdy od vyhlášení Listiny základních práv a svobod nastal okamžik k aktivaci článku 23, vsadil bych se, že to je v důsledku kroku pánů Nečase a Klause dnes:
Článek 23: Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.
Celý blog profesora na Radboud University Nijmegen v Nizozemsku Tomáše Richtera ZDE
Předsednictvo TOP 09 zřejmě vyzve premiéra Petra Nečase (ODS) a budoucího ministra spravedlnosti, aby do čela Vrchního státního zastupitelství jmenovali prezidentku Unie státních zástupců Lenku Bradáčovou. Píše to ČTK s odkazem na zdroj obeznámený s jednáním vedení strany. "Spekuluje se, že odvolání ministra Pospíšila se událo kvůli tomu, že měl jmenovat do funkce vrchní státní zástupkyně paní Bradáčovou," uvedl zdroj. Premiér Nečas a budoucí ministr spravedlnosti podle něj nejlépe rozptýlí podobná podezření tím, že Bradáčovou do čela zastupitelství jmenují.
Předsednictvo TOP 09 "zdvořile požádalo" premiéra Petra Nečase (ODS) a budoucího ministra spravedlnosti, aby do čela pražského vrchního státního zastupitelství (VSZ) podpořili prezidentku Unie státních zástupců Lenku Bradáčovou. Vyplývá to z usnesení, které přednesl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by takový krok zamezil spekulacím, že za dnešním odvoláním Jiřího Pospíšila (ODS) z funkce ministra spravedlnosti stojí jiné než Nečasem prezentované důvody.
ČSSD vyzvala premiéra Nečase, aby zveřejnil "skutečné důvody", které ho vedly k odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Žádost o přidání peněz pro justici podle sociálních demokratů není opravdovým důvodem. ČSSD dala odvolání do souvislosti s vyšetřováním kauzy nákupu letounů CASA a se jmenováním nového vrchního státního zástupce v Praze. Vláda se možná bojí nezávislého postupu státního zastupitelství a policie, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek za rychlostí Pospíšilova odvolání vidí snahu "zabránit tomu, aby byl jmenován vrchní státní zástupce, který by se choval jinak než pan (Vlastimil) Rampula a pan (Libor) Grygárek". Rampulu, jehož náměstkem byl Grygárek, z funkce vrchního státního zástupce odvolal Pospíšil kvůli tomu, že "brzdil" vyšetřování některých kauz.
Stínový ministr spravedlnosti a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier uvedl, že Grygárek má podle něj "zločinnou minulost" a "má pověst hlavního zprostředkovatele objednávek podsvětí v trestněprávní oblasti". Dienstbier upozornil, že Pospíšilovo odvolání bylo zřejmě domluveno dopředu mezi Nečasem a Klausem. "Další zajímavá skutečnost je, že prezident provedl odvolání okamžitě. Přes to, že v jiných případech si dával na čas, a dokonce někdy požadoval návrh na jméno nového ministra před tím, než provede odvolání z úřadu," řekl Dienstbier.
Na sociální síti Facebook se chystají demonstrace na podporu odvolaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jednu z akcí pořádá zítra od 19:00 na Václavském náměstí také šéf nepralamentní Strany zelených a exministr školství Ondřej Liška. "Zítra všichni u koně, takto to vážně dál nejde!" napsal na svém faceboobovém profilu Liška. Více ZDE.
Demonstraci na Pospíšilovu podporu svolali i studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Akce má být dnes od 18:00 na Palackého náměstí. "Chceme panu ministru Pospíšilovi vyjádřit podporu a poděkovat mu za jeho práci," řekl ČTK svolavatel Jakub Drápal.
Unie státních zástupců považuje důvody, kterými Nečas vysvětlil Pospíšilovo odvolání za nepřesvědčivé. Znepokojuje ji, že ministr nestihl rozhodnout o návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jmenovat do funkce šéfky VSZ v Praze ústeckou žalobkyni a předsedkyni unie Lenku Bradáčovou. Vadí jí také, že vláda doposud neschválila Pospíšilem předložený věcný záměr nového zákona o státním zastupitelství.
Premiér Petr Nečas se důrazně ohradil proti spekulacím, podle kterých stojí za jeho rozhodnutím odvolat ministra Pospíšila snaha ovlivnit post šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze. "Důrazně dementuji spekulace, které se objevily v médiích, že důvodem odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila mohlo být případné jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. O tomto návrhu nejvyššího státního zástupce jsem se dozvěděl až dnes kolem poledne z médií poté, co už byl ministr spravedlnosti odvolán," uvedl premiér v tiskovém prohlášení.
Podle předsedy koaliční TOP 09 Karla Schwarzenberga je odvolání ministra Pospíšila "smutnou záležitostí" a "spravedlnost šla očividně stranou".
Jiří Pospíšil je devátým ministrem Nečasovy vlády, který musel z kabinetu odejít. Zatím posledním byl ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných. ZDE se podívejte na přehled všech odpadlíků.
Je zajímavé, jak rychle a bryskně prezident republiky o odvolání ministra rozhodl. Ano, tak je to správně. Tedy alespoň podle mého právního názoru to tak má být vždy. V těchto případech má být prezident vykonavatelem vůle premiéra jako tvůrce a manažera vlády, za jejíž funkčnost a výsledky nese odpovědnost. Čertovo kopýtko je ale v tom, že tomu tak vždy nebylo.
Celý blog ústavního právníka Jana Kudrny ZDE
"Odmítám jakékoli přímé a nepřímé politické kroky do činnosti státního zastupitelství," řekl České televizi nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Potvrdil, že trvá na svém návrhu, aby se Lenka Bradáčová stala pražskou vrchní státní zástupkyní. Podle jeho vyjádření mu totiž "někteří" lidé sdělili, že část ODS je proti povýšení Bradáčové, která spustila kauzu Rath.
"Dnešní odvolání ministra spravedlnosti premiérem je výrazným oslabením důvěry v právní stát. Vláda práva a boje proti korupci definitivně ztratila jakékoliv právo se takto označovat," napsala česká pobočka Transparency International ve svém prohlášení. "Jako až podezřelá shoda okolností působí, že se k tomuto kroku předseda vlády odhodlal právě v okamžiku odchodu Vlastimila Rampuly, jehož měla nahradit Lenka Bradáčová. Vrchní státní zástupce je v současné době zcela klíčovou osobou zásadního významu pro odhalování nejzávažnějších případů korupce a hospodářské kriminality. Vrchní státní zastupitelství je v rukou Libora Grygárka, který již důvěru veřejnosti i odborných kruhů dávno ztratil," uvádí Transparency International.
"Pospíšilovo odvolání je dalším vítězstvím kmotrovské lobby v české politice," reagoval na odvolání ministra spravedlnosti podnikatel lídr hnutí ANO 2011 Andrej Babiš.
"Moje vztahy s Petrem Nečasem byly poslední dobou velmi chladné," připustil v rozhovoru pro ČT odvolaný ministr Jiří Pospíšil.
Asi stovka lidí, hlavně studentů práva, dnes podle policie přišla na pražské Palackého náměstí podpořit odvolaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).
Organizátor Jakub Drápal shromážděným řekl, že byla chyba odvolat z funkce Pospíšila v době, kdy vyhrál spor s bývalým pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou a kdy chtěl na jeho místo jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou.
"Neposílí to důvěru společnosti v justici," prohlásil. Přítomní potleskem oceňovali Drápalův požadavek, aby se populární žalobkyně Bradáčová skutečně vrchní státní zástupkyní stala.
Demonstranti asi na čtvrthodinové akci současně poděkovali Pospíšilovi za jeho práci, i když s některými jeho kroky nesouhlasili.
"Nečas jedná jako prostředník korupčních skupin a lokálních mafií, proti kterým policie a státní zastupitelství podnikly poslední dobou úspěšné očistné kroky," napsal protikorupční fond podnikatele Karla Janečka.
Odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se budeme na IHNED.cz věnovat i během čtvrtka, sledujte naše zpravodajství.
Nečasovi odpadlíci
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist