Českým věznicím hrozil v půlce roku kolaps kvůli nedostatku peněz. Ministerstvu spravedlnosti se nyní podařilo hrozbu odvrátit, vláda totiž ve ve středu kývla na posílení rozpočtu vězeňství o 700 milionů korun.

Finanční injekce kritický stav vězeňské služby nevyřeší, pouze jej posunuje o dva měsíce, tvrdí kritici.

Většinu ze zmíněných 700 milionů korun má však dát ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) z vlastní kapitoly. Navíc dostane jen 150 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy.

Původně přitom žádal o navýšení rozpočtu o víc než 900 milionů korun.

Podle středečního rozhodnutí vlády má jít kromě příspěvku z rozpočtové rezervy do vězeňství 250 milionů korun ušetřených na sociálních výdajích v resortu, 150 milionů z nespotřebovaných dalších výdajů a 150 milionů z justiční kapitoly.

"Všechny peníze použijeme pouze na věcné výdaje v sekci vězeňské správy," uvedl Pospíšil po jednání vlády a dodal, že ještě neví, jak získá 150 milionů z justiční kapitoly.

Vězeňská služba tvrdí, že peníze potřebuje na provoz, na platy a na investice. Vláda v minulých týdnech několikrát přerušila debatu o této žádosti kvůli dalším jednáním mezi ministerstvy spravedlnosti a financí. K posílení rozpočtu vězeňské služby vyzvala kabinet i sněmovna.

Alternativní tresty

Ministerstvo se zároveň snaží najít způsob, jak snížit počet vězňů. Jde například o úpravu podmíněného propouštění a častější využívání alternativních trestů včetně domácího vězení.

Loni bylo ve věznicích asi 23 000 vězňů, jejich počet roste. Pospíšil to zdůvodnil i rychlejším rozhodováním justice.

Trestanci připravovali ozbrojenou vzpouru. Vězeňská služba je odhalila - čtěte ZDE