Ministr financí Miroslav Kalousek má pochyby ohledně požadavku ministerstva spravedlnosti na navýšení letošního rozpočtu vězeňské služby o 938  milionů korun. Poukazuje na to, že služba loni zvýšila počet zaměstnaneckých míst, která ale nebyla obsazena. Otazníky budí podle Kalouska také poměr mezi počtem zaměstnanců a počtem vězňů.

Českým věznicím přitom brzy dojdou peníze na běžný provoz. Už v červnu nebudou mít dostatek peněz na úhradu faktur za teplo, elektřinu, vodu nebo jídlo pro vězně. Odborníci spočítali, že pro bezproblémový chod letošního provozu chybí téměř jedna miliarda korun.

"Pokud nedostaneme více peněz, dostaneme se do potíží s platební neschopností ve všech oblastech dodavatelsko-odběratelských vztahů. Problémy by nastaly už koncem prvního pololetí letošního roku," uvedla na konci března pro server IHNED.cz mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Ministerstvo spravedlnosti už proto v březnu poslalo vládě návrh na navýšení rozpočtu. V materiálu, který má server IHNED.cz k dispozici, podrobně rozepsalo, kolik peněz a na co potřebuje. Úředníci se dobrali se až ke konečné částce 938 milionů korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale při sněmovních interpelacích tento týden doporučil vězeňské službě, aby nejdříve prověřila, zda je dostatečně efektivní. 

"Uvědomuji si tíživou situaci z hlediska počtu zalígrovaných. Nejsem si jenom jist, zda je úplně běžné, že je 2,3 zaměstnance na jednoho vězně," řekl Kalousek. Ministerstvo spravedlnosti by podle něho mělo provést ve vězeňské službě prověrku s cílem její reorganizace.

Kalousek uvedl, že vláda loni souhlasila se zvýšením počtu pracovníků vězeňské služby celkem o 541 lidí, služba je ale zřejmě nepotřebovala. "My jsme na to rozpočtovali rozpočtové prostředky a ono tam zůstalo 574 míst neobsazených," poznamenal ministr.

 

O zvýšení rozpočtu vězeňské služby měla jednat vláda minulou středu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ale návrh zatím stáhl.

Loni se počet vězněných vyšplhal k 23 000 a meziročně se dále zvýšil. Od začátku letošního jsou za mřížemi další stovky lidí a vězeňská služba očekává, že ke konci roku bude hlídat přes 24 000 vězňů. Současný rozpočet 7,5 miliardy korun nebude podle ministerstva spravedlnosti stačit na rozpočtové a personální pokrytí vyššího počtu vězňů a nových ubytovacích kapacit.