"Prezident republiky dnes na můj návrh odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Pana ministra jsem o tom informoval dnes ráno. Důvodem mého rozhodnutí je manažerské nezvládnutí resortu, především v rozpočtové oblasti," oznámil ve středu krátce po desáté dopoledne premiér Petr Nečas.

"Celá vláda škrtá, kvůli tomu rezignuje jeden z ministrů a kabinet se málem rozpadne. A pak na zasedání vlády přijde návrh na navýšení rozpočtu resortu spravedlnosti o jednu miliardu. Tento krok měl demoralizující účinek na celou vládu. Navíc očekáváme z tohoto ministerstva ještě jeden požadavek na navýšení rozpočtu."

"Nemůžu připustit dvojí zacházení pro některá ministerstva, požaduji rozpočtovou kázeň od všech členů vlády. Má důvěra ve schopnosti ministra Pospíšila rozpočtově-manažersky zvládnout resort klesla pod bod mrazu."

"Pan ministr Pospíšil byl z hlediska reformních kroků v justici v něčem úspěšný více, v něčem méně. Důvod, který jsem už dříve zmínil, byl však pro mě klíčový," vysvětlil ve svém oznámení premiér.

"Rozpočtová kompetence je něco, co je pro mě vytknuto před závorkou u hodnocení jednotlivých ministrů. Je absolutní nezbytnou nutností mít schopnost zvládnout rozpočty."

"Vím, že je nesmírně bolestivé odůvodnit si škrty uvnitř jednotlivých resortů."

"Snižují se platy, propouštějí lidé. Vede to k celé řadě kroků nepopulárních i pro veřejné mínění. Je to však pro mě neobkročitelná podmínka," zdůraznil Nečas důležitost úsporných kroků.

"Odvolání ministra Pospíšila bylo rychlým personálním rozhodnutím, nevím, proč ho zpomalovat. Není to první případ, kdy jsem takto postupoval. Spouští se příprava rozpočtu na příští rok a rozpočtového výhledu na roky 2014 a 2015, nebyl tedy důvod mé rozhodnutí dále odkládat."

"Resort spravedlnosti podle koaliční smlouvy náleží Občanské demokratické straně a ta ho obsadí. Nebudu jmenování nového ministra dlouho protahovat, mělo by k němu dojít do týdne. Máme dost kvalitních a kompetentních lidí, nemám důvod se ohlížet mimo členské řady."

"Jsem politický profesionál a předpokládám, že místopředseda ODS Jiří Pospíšil také. Věřím, že budeme schopní dál spolupracovat ve vedení strany," uzavřel Nečas.