Poslanci v pátek schválili novelu, díky které by se v zákonech neměly objevovat takzvané přílepky. Jde o jeden ze zákonů, které prosazuje protikorupční organizace Rekonstrukce státu. Návrh předložila skupina poslanců z ANO, TOP 09 a KDU-ČSL na prvním zasedání sněmovny. Teď prošla třetím čtením a zamíří do Senátu.

Pokud novela v Senátu projde, poslanecké výbory budou muset nově zaznamenávat jména všech lidí, kteří se ve sněmovních výborech na tvorbě zákona podíleli. I to, jak o nich nakonec hlasovali. Poslanci se tak podle Rekonstrukce státu už nebudou moci schovávat za kolektivní rozhodnutí výboru.

Navíc se prodlouží lhůta mezi druhým a třetím čtením. Ta byla doteď 72 hodin. Nově budou moci poslanci o zákonech hlasovat ve třetím čtení až po čtrnácti dnech. Poslanci tak budou mít čas, aby se se všemi pozměňovacími návrhy seznámili. S návrhy se tak podle protikorupční organizace bude mít čas seznámit i veřejnost.

"První návrhy proti přílepkům měli poslanci na stole již před osmi lety," upozorňuje Martin Fadrný, právník Rekonstrukce státu. Podle ní teď poslanci schválili nutné minimum pro zlepšení "rychlovýroby" zákonů.

Rekonstrukce státu už dříve upozorňovala, že i kvůli krátké lhůtě se například do návrhu zákona o sociálně-právní ochraně dětí dostal pozměňovací návrh, který stanovil sKartu jako jediný možný způsob výplaty některých sociálních dávek. Návrhy měly tehdy 91 stran, poslanci je dostali pouhých pět dní před schvalováním zákona.

Ke všem pozměňovacím zákonům bude také nově muset dát doporučení garanční výbor, který má příslušný zákon na starosti.

Vládní strany společně s TOP 09 na konci listopadu slíbily, že prvními třemi zákony, které nová sněmovna navrhne, bude zákon o registru smluv, o rozšíření pravomocí NKÚ a o zprůhlednění schvalování zákonů.

Z původní verze zákona, který navrhovala Rekonstrukce státu, vypadl například požadavek, aby byla jednání výborů otevřená veřejnosti. V současné novele není ani požadavek, aby měly pozměňovací návrhy důvodovou zprávu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist