Sněmovnu čeká schvalování několika protikorupčních zákonů, které prosazuje také platforma neziskových organizací Rekonstrukce státu.

Na aktuální schůzi se už bouřlivě diskutuje o služebním zákonu, který má upravit fungování státní správy. V září by se měl na program dostat registr smluv, který bude nutit stát, samosprávu a jejich firmy zveřejňovat smlouvy na internetu. Ještě v létě se má schvalovat také změna jednacího řádu sněmovny.

K přijetí těchto a dalších protikorupčních zákonů se Rekonstrukci státu zavázalo podpisem více než 160 současných poslanců. Přesto se schvalování neustále protahuje. 

"Babiš se s námi baví a vykládá nám, jak je to všechno super. Ale ve výsledku, aby zařval a řekl celé straně, že tohle se musí prosadit, tak to neudělá," označuje v rozhovoru pro IHNED.cz spoluautor Rekonstrukce státu Pavel Franc některé viníky průtahů.

Po vyhlášení výsledků voleb v říjnu šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že má prvního partnera na politické scéně – Rekonstrukci státu. Cítíte od něj podporu i teď?

Andrej Babiš osobně se o rekonstrukční zákony zasazuje. Ale zatím neudělal dost pro to, aby řekl svým poslancům, že mají držet lajnu. Mnoho poslanců ANO dělá spíš problémy. Buď z neinformovanosti, nebo nevědomosti. Takže co se týče podpory od Babiše, on se s námi baví, nějakou snahu vyvíjí, ale jeho poslanci nechtějí Rekonstrukci státu poslouchat - neberou příliš vážně to, k čemu se Rekonstrukci státu zavázali.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se