Dozorčí rady firem ovládaných státem budou bez politických trafikantů a obsadíme je skutečnými odborníky. To slibovala Sobotkova vláda a zřídila kvůli tomu i speciální Vládní výbor pro personální nominace. Jenže ten při pohovorech s kandidáty neřeší ani jejich minulost, ani možné střety zájmů. Místa v radách navíc dál obsazují náměstci nebo členové politických stran. 

Upozorňuje na to analýza občanského sdružení Naši politici a tým právníků Frank Bold, který stojí i za hnutím Rekonstrukce státu. Právě nominační výbor měl přitom zabránit tomu, aby se do dozorčích rad dostávali lidé s pochybnou minulostí nebo ti, kteří byli například spojeni se špatným hospodařením na jiných místech.

Například bývalý liberecký hejtman za ČSSD Stanislav Eichler už dříve získal funkci v představenstvu ČSAD Liberec přesto, že kraj nebyl akcionářem společnosti. Společnost zároveň od kraje dostávala zakázky, na kterých byla závislá. Když se na jaře ucházel o místo v dozorčí radě Českomoravské záruční a rozvojové banky, jeho možný střet zájmů výbor neřešil.

Bývalý hejtman přitom navíc čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a výbor ho přesto doporučil. V zápisu z jednání je uvedeno pouze to, že byly rozebírány jeho dosavadní pracovní zkušenosti nebo jazykové znalosti. Eichlerova nominace byla později stažena. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se