"Do politiky by nesměl jít ani důchodce, hrozí totiž, že by chtěl třeba zvyšovat důchody. U každého, kdo platí daně, v politice hrozí střet zájmů v tom, že by daně mohl chtít zrušit," říká v rozhovoru pro IHNED.cz a Hospodářské noviny předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Rozpovídal se o tom, proč u něho, jakožto pravděpodobného budoucího ministra financí, nehrozí střet zájmů s podnikáním Agrofertu. "Odmítli jsme resort zemědělství, protože v zemědělství firmy Agrofertu podnikají, ve vládě nejsme sami a pochybuji, že by ostatní strany chtěly nějak protežovat Agrofert," vysvětluje.

Odmítl, že by chtěl Miroslavem Kalouskem založený Finančně analytický úřad používat jako "soukromou BIS". Naopak by rád viděl jeho šéfy za jedním stolem s šéfy celní a daňové správy. Chce, aby mocný FAÚ o své činnosti informoval veřejnost.

Jako politik se díky širokému podnikatelskému záběru vašeho Agrofertu dostanete v podstatě do neustálého střetu zájmů. Jak jste na to připraven?

Velice mne baví situace, kdy mne novináři permanentně podezírají ze střetu zájmů přesto, že ještě nemohl žádný nastat. Nepamatuji si, že by novináři takto grilovali před nástupem do funkce ministra dopravy pana Řebíčka, jehož firma zázračně zbohatla, protože jí jeho úřad dohazoval zakázky.

Nepamatuji si, že by takto postupovali u premiéra Topolánka, jehož zadlužená firma nikdy nevrátila peníze První městské bance. Dokonce si ani nepamatuji, že by takto grilována byla ABL Víta Bárty, kde byl střet zájmů zřejmý a stvrzený v takzvaném etickém kodexu poslance VV.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se