"Říci, ať projde v prvním čtení, je úplně absurdní. Je to, jako by prvním čtením prošla změna daní a já se od té chvíle rozhodl platit jiné daně," kritizoval v pořadu Partie televize Prima exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) požadavek prezidenta Miloše Zemana. Ten po budoucí vládní koalici chce, aby současnou sněmovnou prošla v prvním čtení novela služebního zákona. Jinak nejmenuje vládu.

První čtení ale pro platnost zákona prakticky nic neznamená. Poslanci mohou v dalších čteních podávat pozměňovací návrhy a zákon tak výrazně změnit. I sociální demokracie, která novelu předkládá, předem avizuje, že přesně na to se vznikající koalice chystá. V dalších čteních tak velmi pravděpodobně vznikne úplně jiná varianta služebního zákona, než je ta, kterou budou mít poslanci na stole při prvním čtení a která údajně stačí Zemanovi na to, aby vládu jmenoval.

Kritikou požadavku Hradu nešetřil ani kandidát hnutí ANO na ministra obrany Martin Stropnický. "Přijde mi to jako pohádka Tři vlasy děda Vševěda. Bohuslav Sobotka prezidentovi splnil první, druhou a třetí podmínku a teď se mu řekne, ať splní čtvrtou. Je ale nejvyšší čas podrobit novou vládu exekutivnímu testu," vyjádřil se k postupu prezidenta.

Ale na kritiku naráží i předkládání novely služebního zákona a její rychlé a zmatené schvalování. Sněmovna bude totiž projednávat minimálně dvě novely - tu koaliční předloženou ČSSD a tu, kterou sepsala Rusnokova vláda. Ta totiž označila původní novelu ČSSD za protiústavní paskvil.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se