Českého sira Humphreyho Applebyho, tedy mocného státního úředníka s celou řadou pravomocí podobného postavě z britského seriálu BBC Jistě, pane ministře, má zavést zákon o státní službě.

Vlivný "superúředník", který bude stát v čele zbrusu nového generálního ředitelství státní služby, bude mít pod palcem rozsáhlou síť veškerých státních úředníků. Bude rozhodovat o pravidlech pro jejich hodnocení i pro udělování kárných opatření a nastaví také nový systém vyplácení odměn, jejichž výše by neměla přesáhnout čtvrtinu ročního platu.

Kromě toho bude mít "český sir Humphrey" svého člověka na každém z ministerstev. Bude tam totiž "vysílat" státní tajemníky.

Generální ředitel státní služby a celá nová hierarchie tajemníků ve státních úřadech mají omezit politikaření na ministerstvech a zabránit tomu, aby každá nová vláda měnila rozhodující posty v úřadech podle aktuálního rozložení politických sil. Podobně jako to v létě velmi rychle předvedla dočasná vláda Jiřího Rusnoka. K podobným čistkám dochází ovšem v podstatě po každé výměně vládnoucích stran.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se