Finančně analytický útvar (FAÚ) je mocnou jednotkou, která monitoruje dění a peněžní toky v české ekonomické, ale i politické sféře. Takzvaní "cifršpióni" prověřují podezřelé finanční transakce, disponují rozsáhlými pravomocemi a hlavně cennými informacemi. A jejich prostřednictvím k nim má přístup i ministr financí, pod jehož kontrolu útvar spadá.

Přestože to není veřejně propíraný důvod, právě FAÚ je další možnou překážkou pro jmenování Andreje Babiše ministrem financí "čistou cestou". Vedle lustračního osvědčení, rozšiřování vlivu v médiích a těžko představitelného odstřihnutí od Agrofertu.

"Vyjmutí FAÚ z působnosti ministerstva financí by zamezilo alespoň přímému zneužití nebo ovlivňování," říká politolog Petr Just.

Před vlivem Babiše na finanční analytiky a přístup k jejich informacím varuje stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. "Útvar by měl být přesunut pod Úřad vlády a premiéra," navrhuje. "Muselo by se to dohodnout při koaličním jednání, které není uzavřené, a poté by se musel podle mého názoru změnit kompetenční zákon," dodává Mládek.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se