Jihočeský finanční úřad prověřuje účty manželky jednoho z nejvlivnějších jihočeských politiků ODS Pavla Dlouhého. Na její konto údajně přišly desítky milionů korun ze společnosti Rybářství Třeboň, která inkasovala státní dotace, píše deník Mladá fronta Dnes.

Podnět pro vyšetřování Jany Dlouhé dal Finanční a analytický úřad (FAÚ) ministerstva financí, informoval list.

Coby žena v domácnosti neplatí Dlouhá téměř žádné daně – za poslední čtyři roky na nich odvedla jen necelých 25 tisíc korun. Na své soukromé účty přitom mezi léty 2007 a 2011 dostala 45 milionů korun.

Největší část peněz posílala na konto Jany Dlouhé firma Rybářství Třeboň – ve třech splátkách dohromady 19 milionů korun, zjistila Mladá fronta Dnes.

Manžel Dlouhé, kterého Mirek Topolánek před třemi lety označil za jednoho ze stranických kmotrů, je přitom nejen členem výkonné rady ODS, ale figuruje také v představenstvu třeboňského rybářství. To navíc v minulosti získalo řadu státních dotací.

Nebudeme to komentovat

Úřady možnou spojitost mezi transakcemi vyšetřují. Zabývají se především otázkou, z jakého titulu jihočeská společnost posílala peníze na soukromý účet manželky místního politika.

Ředitel rybářství Jan Hůda to odmítl vysvětlit. "Půjčky s akcionáři a vztahy s nimi nebudu komentovat," sdělil deníku.

Mladá fronta Dnes upozornila, že Rybářství Třeboň ve stejném období získalo z ministerstva zemědělství dotace na podporu rybářství a prodeje kaprů. Ministerstvo tehdy řídil Dlouhého stranický kolega Petr Gandalovič, který je nyní velvyslancem v USA. Dotace prý ovšem neovlivňoval. Nevěděl ani, že Dlouhý je v představenstvu společností, které je čerpají.

Dotace ministerstva zemědělství už v minulosti prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). "Zjistili jsme, že ministerstvo nesprávně vybíralo projekty a nesprávně je i kontrolovalo," řekl deníku kontrolor úřadu Jan Vedral.

Finanční transakce mohou ukázat na možný střet zájmů Dlouhého, jenž působí ve společnostech, kterým může ze svého postavení pomoci.

Jihočeský finanční úřad nevyloučil, že se s prosbou o další pomoc obrátí na ministerstvo financí, případně rovnou na policii, napsala Mladá fronta Dnes.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas čeká, že Pavel Dlouhý bude schopen desítky milionů na účtech své manželky vysvětlit. Uvedl to na tiskové konferenci po jednání vlády s tím, že pokud Dlouhý své kroky a konání neobjasní, je otázkou, zda může ve své stranické pozici zůstávat.

Na otázku, zda se bude v případu nějak angažovat, nebo bude věc řešit na vnitrostranické úrovni, Nečas odpověděl: "Já nevím, jak mohu zasahovat do soukromých záležitostí toho nebo onoho člověka. On je na nějaké politické pozici. Buďto bude schopen své konání a kroky vysvětlit, nebo nebude."