Policie v úterý zadržela náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu (ČSSD). Potvrdilo to několik zdrojů s tím, že jde o vyšetřování machinací s evropskými dotacemi.

Státní zástupce a policie potvrdili jen obecně zadržení čtyř lidí. Obviněných je celkem šest - kromě Koudy zřejmě i tři po sobě jdoucí ředitelé dotačního úřadu: Petr Vráblík, Petr Kušnierz a Pavel Markvart. Obviněny jsou i dvě úřednice.

Zdroj blízký severočeské politice řekl, že policie navrhne pro Koudu vazbu. ČSSD jej nejspíš vyzve, aby odešel z funkcí, ze strany a bude vyškrtnut z druhého místa kandidátky pro krajské volby.

Podle policie jde o pokračování vyšetřování, při němž byli v červenci zadrženi čtyři lidé. Policie tehdy zapečetila Koudovi kancelář na krajském úřadě a z dotačního úřadu si odnesla řadu dokumentů k několika zakázkám.

Znovu zatčen byl i bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, který už byl v jiném procesu zatím nepravomocně odsouzen za korupci na 7,5 roku. Teď k vyšetřovaným přibyl i jeho následník a zřejmě i předchůdce.

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu potvrdil obvinění šesti lidí. "Detektivové postupně obvinili šestici osob, čtyři muže a dvě ženy ve věku od 29 do 53 let," uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Věk nejstaršího obviněného by odpovídal Koudovi, stejně jako jeho působení ve výboru rady. "Mezi obviněnými jsou bývalí i současní zaměstnanci úřadu a jeden člen výboru," dodal.

Pojítko mezi Paroubkem a Vaňhovou

Jednou ze dvou žen by měla být Irena Kotlanová, vedoucí ústeckého územního odboru. Ta už v červenci začala spolupracovat s policií.

Kouda je druhým mužem krajské kandidátky a také regionálním místopředsedou ČSSD. Dlouho byl považován za pojítko mezi jejími znesvářenými křídly - jedním okolo hejtmanky Jany Vaňhové a druhým okolo Jiřího Paroubka.

"Budeme postupovat zcela shodně jako v podobných případech. Platí princip padni, komu padni," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pokud bude Kouda obviněn, ČSSD jej vyzve aby odešel z veřejných funkcí a vrátil stranickou průkazku. "Předpokládám také, že bude vyškrtnut z kandidátní listiny," uvedl.

Kušnierze zatýkat nemuseli, je ve vazbě

Všech šest lidí obvinila policie ze zneužití pravomocí veřejného činitele a poškození finančních zájmů evropských společenství. Za ně hrozí lidem v Koudově postavení až dvanáctileté, respektive desetileté tresty. "Zřejmě už bylo všem osobám předáno oznámení o stíhání," řekl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Vráblíkovo jméno nevyloučil ani státní zástupce. "Konkrétní jména říkat nebudeme, ale tohle vám vyvracet nebudu," řekl ČTK Jakovec.

Vráblík vedl úřad do roku 2009, kdy ho nahradil Kušnierz, po jehož zatčení přišel Markvart. Kušnierze policie v úterý zatýkat nemusela, ve vazbě je už od července.

Policejní zásahy do věcí okolo dotačního programu Severozápad jsou v poslední době časté a mají i pravidelný rytmus. Na úřad se policie vypravila 1. června, 3. července a 2. srpna. V červenci při tom navíc zadržela čtyři lidi, mezi nimiž byl i Kušnierz a Kotlanová.

Základní informace o úřadu ROP Severozápad

- Úřad řídí rozdělování prostředků z fondů Evropské unie z Regionálního operačního programu (ROP) regionu soudržnosti Severozápad, který zahrnuje Ústecký a Karlovarský kraj. V celé ČR existuje ještě šest dalších ROP, velké kauzy vypluly na povrch také na úřadech regionů Střední Čechy (současná kauza se týká i bývalého hejtmana Davida Ratha) a Jihozápad (zahrnuje Jihočeský a Plzeňský kraj).

- Současný systém, kdy se o přidělování peněz rozhoduje přímo na krajské úrovni, začal fungovat před šesti lety pro období 2007 až 2013. Do té doby se evropské dotace v krajích rozdělovaly v rámci Společného regionálního operačního programu (SROP). V něm měli krajští politici spíše poradní hlas, definitivní rozhodnutí o schválení projektů náleželo ministerstvu pro místní rozvoj.

- Úřad je formálně nezávislý, hlavní slovo v jeho personálním obsazení má ale krajská politická reprezentace.

- Pro období 2007 až 2013 se má v dotačním programu pro Ústecký a Karlovarský kraj rozdělit zhruba 19 miliard korun, z toho 16 miliard korun už zná své adresáty. Podle některých informací hrozí, že budou dotace kvůli systémovým pochybením kráceny.

- Úřad sídlí v domě, který patří špičkám severočeské ODS - Patriku Oulickému, Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi. Pronájem často jako předražený kritizuje opozice i protikorupční aktivisté, nedávno se ukázalo, že předchozí vedení úřadu se uvázalo k nadstandardní desetiměsíční výpovědní lhůtě (nové vedení se rozhodlo nájem vypovědět).

- Loni v březnu bylo kvůli korupci na úřadu Regionální rady soudržnosti Severozápad obviněno sedm lidí, mezi nimi i ředitel úřadu Petr Kušnierz. Trestné činy souvisí s výběrem projektů a čerpáním dotací, v květnu 2011 ministerstvo pro místní rozvoj na doporučení Evropské komise načas pozastavilo proplácení evropských příspěvků na projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji. Kušnierz byl kvůli korupci při rozdělování evropských dotací letos v červenci odsouzen (zatím nepravomocně) na 7,5 roku vězení a k pokutě 750.000 korun. Vinnými soud shledal i šest zbylých obžalovaných, tři dostali pětileté vězení, tři podmíněné tresty.

- Audit, který letos na jaře pro ministerstva financí provedla firma Deloitte, ukázal, že úřad chyboval ve všech 35 zkoumaných případech evropských dotací, úřad ale kvalitu auditu kritizoval a dosáhl částečného zmírnění závěrů. I tak šla do Bruselu zpráva, která konstatovala, že vážnější pochybení prý byla u deseti projektů a menší u 14 z 35 kontrolovaných.

- Začátkem června kontrolovali deset nejproblémovějších projektů úředníci Evropské komise.

- Koncem května přišel s vážnými obviněními na adresu úřadu i jeho bývalý vysoký úředník Leo Steiner (KDU-ČSL). Tvrdí, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. V červenci Steiner podal trestní oznámení na politické vedení úřadu.

- Policie již na úřadě zabavila řadu dokumentů - policejní návštěvy v sídle úřadu začaly loni v březnu, kdy skončil ve vazbě jeho ředitel Kušnierz, v poslední době policie na úřadu zasahovala 1. června, 3. července a 2. srpna.

- Policie dnes zadržela náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu (ČSSD). Tvrdí to hned několik zdrojů s tím, že jde o vyšetřování machinací s evropskými dotacemi. Státní zástupce potvrdil jen obecně zadržení a obvinění šesti lidí, z toho jednoho člena výboru ROP Severozápad.