Peníze pro své projekty přepočítává dotační úřad Severozápad dvojím kurzem. Při vypisování takzvaných výzev používá kurz 21,50 koruny za euro. Zároveň ale v květnu úřad vypsal dvě výzvy, u nichž počítá euro za 25 korun.

Dokumenty, které to ukazují, byly na úřední desce přímo ve vchodu do budovy, kde sídlí úřad Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad.

Bývalý úředník Leo Steiner (KDU-ČSL) tvrdí, že navýšení kurzu je záměrné a že jeden vítězný projekt je už dopředu znám. Aktivity úřadu, který zajišťuje evropské dotace pro Ústecký a Karlovarský kraj, prověřuje policie a od pondělí jeho činnost kontrolují i úředníci Evropské unie.

Objemy peněz pro jednotlivé výzvy byly stanovené už dřív, ale jen v eurech. Kolik korun bude nakonec k mání, závisí právě na kurzu. Euro stojí nyní kolem 25,50 a nejlevněji se obchodovalo v létě 2008 za 23,22 Kč. ROP Severozápad ale od zimy používá kurz 21,50.

Dvojí kurz eura

Úřad tvrdí, že je to kvůli obavám z přílišného posílení koruny. "Nyní využíváme záměrně podhodnoceného kurzu, abychom se ochránili před případným výkyvem. V minulosti byly výzvy vyhlašovány naopak s nadhodnoceným kurzem, což se při proplácení projevuje kurzovou ztrátou," řekl mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Kurz 21,50 Kč za euro ale nepoužívá úřad pokaždé. V květnu vypsal dvě výzvy nazvané Budování a rozvoj atraktivit a infrastruktury ČR. V jedné jsou k mání čtyři miliony a v druhé 4,35 milionu eur. Kdyby se přepočítaly současným podhodnoceným kurzem, znamenalo by to 86 a 94 milionů Kč, jenže díky zvýšenému kurzu 25,50 kč za euro dostanou vítězové dohromady o 29 milionů korun víc.

O osm dnů později vypsal úřad další výzvu, tentokrát miliardový program obnovy silnic, ve které ale už zase použil kurz 21,50 Kč za euro.

Přesné důvody, proč úřad ROP Severozápad používá dvojí kurz, jeho mluvčí nevysvětlil. "V žádném případě se ale nejedná o machinace s kurzem, ale o běžný způsob, jak zabránit přezávazkování operačního programu," tvrdí Krump.

Ministerstvo financí k dvojímu kurzu zaujalo zdrženlivý postoj, jeho použití by prý měl vysvětlit především dotační úřad. "Mohlo dojít k umělému navýšení objemu korun v konkrétní výzvě, nicméně způsob rozdělení je plně v kompetenci řídícího orgánu a nelze tudíž apriori dělat závěry ohledně machinací s projekty," řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Kurz 21,50 Kč za euro je podle něj opodstatněný.

Exúředník: Ohýbají zákony

Na údajné machinace s kurzem eura upozornil policii bývalý úředník Leo Steiner, který před svým odchodem z úřadu obvinil vedení ROP Severozápad z machinací s dotacemi. Právě výzva na čtyři miliony eur je podle něj vypsaná účelově - její vítěz je podle něj známý a domluvený.

"Jednalo se o jeden z karlovarských projektů, konkrétně o projekt Císařských lázní," řekl. Na jejich miliardovou obnovu se shání peníze z různých programů.

Umělým zvýšením kurzu podle Steinera úřad přidělil peníze na úkor jiných výzev. "Tohle je jeden z příkladů toho, jak se ohýbaly zákony," dodal. Své podezření v tomto případě prý sdělil i policii.

Projekt záchrany Císařských lázní v Karlových Varech je jednou z největších připravovaných investic v Karlovarském kraji. Podle náměstka karlovarského hejtmana Martina Havla (ČSSD) jsou odhadované náklady na rekonstrukci památkově chráněné budovy asi 800 milionů korun. Podle čeho ale byly stanoveny kurzy eura, nevěděl.

Kraj chce na Císařské lázně získat z ROP zhruba 150 milionů Kč. Kromě něj žádá i na ministerstvu kultury o 350 milionů Kč, 100 milionů Kč přislíbilo město Karlovy Vary, zbytek by měl ze svých zdrojů uhradit kraj. Bez dotací by ale kraj do rekonstrukce nešel.

Kontrola za kontrolou

Na dotačním úřadu je v posledních týdnech rušno. Kontroluje ho ministerstvo financí, minulý pátek si pro dokumentaci ke čtyřem projektům přišla i policie a celý tento týden jsou zase na kontrole úředníci Evropské komise.

Řeší deset nejproblémovějších projektů, které vytypoval ministerský audit, a u nichž by žadatelé dokonce měli vracet část dotací. ROP Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji přerozděluje 19 miliard korun, z toho na 16 miliard už jsou podepsané smlouvy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist