Leo Steiner z úřadu Severozápad, který je odpovědný za čerpání evropských dotací, tvrdí, že rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. Steiner působil na úřadu necelé tři měsíce a své působení zakončil tvrdou kritikou.

Ve čtvrtek novinářům řekl, že předal policii všechny důkazy a očekává, že vše skončí obviněním konkrétních lidí. Steiner je zároveň krajským předsedou KDU-ČSL. Úřad na něj chce v pátek podat trestní oznámení pro pomluvu, prý jde o politickou kampaň.

Jednačtyřicetiletý Steiner ukončil své působení na úřadě po projevu na zasedání monitorovacího výboru, kde obvinil úřad z klientelismu a korupce. Tu samou prezentaci pustil i novinářům. Popisuje v ní, jakým způsobem se rozdělovaly dotace mezi oba kraje.

"Politici se dohodli, že dotace se rozdělí mezi kraje v poměru 65:35 a je neuvěřitelná náhoda, že to tak vyšlo," řekl Steiner nad tabulkou zatím rozdělených dotací, která výrazně většímu Ústeckému kraji zatím dala 64,4 procenta dotací. To je ale podle Steinera jen začátek.

"Byl jsem svědkem toho, že když se vyhlašovaly výzvy, bylo jasné, kdo ty penízky dostane," prohlásil. Vedení obou krajů, tvořené ČSSD a ODS, se podle něj snaží do voleb rozdělit co nejvíc dotací, takže některé části už jsou dokonce přečerpané. V obou krajích se rozděluje na evropských dotacích dohromady asi 19 miliard korun.

Steiner navrhuje, aby se teď zastavilo přijímání a hodnocení projektů. ROP Severozápad chce odpolitizovat, zodpovědné popohnat k trestní zodpovědnosti a začít situaci řešit s Evropskou komisí, aby se minimalizovaly škody.

"Chtěl jsem poznat, jestli je to tak, jak se to říká v médiích. Trochu jsem doufal, že je to přefouknuté," odpověděl Steiner na dotaz ČTK, proč nastoupil do ROP Severozápad. Po jednom jednání prý zjistil, že média jsou pravdě blízko.

"Požádal jsem policii, aby mě vybavila záznamovým zařízením. To sice dost dlouho trvalo, takže nemám odposlechy typu Rath nebo Janoušek, ale všechny své poznatky jsem policii předal," řekl.

Víc se k nashromážděným důkazům zatím nechce vyjadřovat, ale předpokládá, že situace zřejmě skončí trestním stíháním někoho z odpovědných lidí.

Úřad: Steiner se nás jen snaží pošpinit

Ředitel úřadu Pavel Markvart (ODS) nicméně kritiku odmítl. "Ta jeho prohlášení se v naprosté většině nezakládají na pravdě, nejspíš jde o politické důvody a snahu pošpinit. Některé věci, které říkal, jsou úplně účelové, možná vedené tím, že se angažuje v nějakém hnutí," řekl ve středu ČTK Markvart.

Steinerova KDU-ČSL se začátkem roku přidala k hnutí PRO kraj, které kritizuje vládnoucí krajskou koalici ČSSD a ODS a chce postavit do voleb kandidátku složenou z osobností, které by korupčnímu tlaku odolaly. Steiner na jeho kandidátce podle informací ČTK nefiguruje, na webu hnutí ale jeho životopis stále je.

Úřad už se obrátil na právníky a chystá trestní oznámení pro údajnou pomluvu. "Toto hnutí patří k samozvaným bojovníkům proti korupci, kteří se snaží využít současnou politickou poptávku a bez sebemenších důkazů očerňují veškerou práci úřadu," uvedla jeho mluvčí Marcela Klíchová. Steinerovo vystoupení podle ní bylo ryze politické a neopíralo se ani o minimální množství faktů. Klíchová i mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř si ale Steinerovu prezentaci dnes také přišli poslechnout.

Jakou roli sehrála hejtmanka Vaňhová?

Podle serveru Aktuálně.cz uvedl Steiner jako jeden z příkladů porušování pravidel rekonstrukci patnáctikilometrové silnice druhé třídy z Loun do Ročova.

Stavba byla navržena Ústeckým krajem a schválena Výborem regionální rady Severozápad, jejímž předsedou je radní Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS). Ve výboru zasedá i hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Výbor zároveň stanovil pravidla, podle kterých se má stavba uskutečnit.

Pět účastníků do soutěže bylo vybráno losem, nakonec zakázku za 270 milionů korun získalo sdružení Silnice Group a AZ Sanace, přičemž obě firmy mají blízko k místním představitelům ODS a TOP 09.

Stavba je před dokončením a úředníci regionální rady kontrolovali výdaje před proplacením. „Přitom k nám došel dopis hejtmanky Vaňhové, ať zaplatíme trojnásobnou částku za tzv. dotační management," sdělil pro Aktuálně.cz Leo Steiner.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist