V případu někdejšího šéfa Úřadu regionální rady Severozápad Petra Kušnierze jde o úplatky ve výši několika milionů korun. Vyplývá to z jeho obžaloby.

Podle státního zástupce chtěl Kušnierz minimálně po dvou žadatelích o evropské dotace úplatek. Jednomu z nich prý dokonce řekl, že za vyřízení dotací si účtuje deset procent z jejich výše, a když odmítl, hrozili mu jeho lidé podpálením domu.

"Celkem je obžalováno sedm lidí. Před soudem by měli poprvé stát 14. prosince," řekla mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Kušnierz je ve vazbě od konce března, stejně tak i jeho tři údajní spolupracovníci, kteří měli předávání úplatků zprostředkovávat. Je mezi nimi i jeden Ukrajinec, podle médií vyhazovač z litvínovské diskotéky Calypso.

Ta údajně v 90. letech patřila Kušnierzovu kamarádovi. Další tři lidé jsou stíháni na svobodě a zřejmě jde o podnikatele, kteří na nabídku spolehlivého vyřízení dotací výměnou za úplatek alespoň načas přistoupili.

Obžaloba se týká tří projektů - Rodinného hotelu pod Třebouňským kopcem, kde Kušnierzovi lidé slibovali asi 12 milionů korun, pak také projektu Penzion Villa Mannesman a uvažované rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

V prvním případě údajně Kušnierz jednal s podnikatelem v květnu 2009 ještě jako náměstek ministra zemědělství; u dotačního úřadu tehdy působil jen jako řadový hodnotitel projektů a jeho šéfem se stal až o rok později.
"(Zprostředkovatelé pak žadateli) řekli, že zajisté ví, jak to při přidělování evropských dotací chodí a že deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," stojí v obžalobě.

 

Kušnierz a jeho komplicové pak prý opakovaně žádali 1,2 milionu korun jako úplatek, jenže podnikatel tolik v tu chvíli neměl. Jeden z obžalovaných mu pak podle prokuratury hrozil podpálením domu, pak zase sám Kušnierz vyhrožoval obstrukcemi při žádosti o dotace. V říjnu 2010 pak žádost smetl ze stolu zcela.

Úřad rozdělil 16,5 miliardy

"Desátek" podle obžaloby chtěli i po ženě, která chtěla 15 milionovou dotaci na projekt nazvaný Penzion Villa Mannesmann. Žena jim postupně dala 625 tisíc korun, v listopadu 2010 ale dotaci také nedostala. Třetí položka obžaloby pak hovoří o rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích, kde prý obžalovaní dopředu plánovali navýšení ceny o milion korun na úplatky.

Úřad, v jehož čele Kušnierz stál, zpracovává žádosti o dotace a jejich vyplácení z Regionálního operačního programu. V něm je pro oba kraje k dispozici 19,5 miliardy korun. Úřad podpořil celkem 298 projektů za 16,5 miliardy Kč.

Zbylé peníze ještě bude na další projekty přidělovat. Žadatelům na schválené projekty dosud proplatil sedm miliard korun. "Hlavní líčení se skupinou má začít 14. prosince," uvedla mluvčí ústeckého soudu Irena Jeřábková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist