Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí navrhují pozastavení Regionálního operačního programu Severozápad. Pochybení úředníků odpovědných za program totiž nemusela být jen selháním jednotlivců, ale mohla mít systémový charakter, řekl dnes na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

V dotačním úřadu v Ústí nad Labem, který řídí rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji, dnes začal audit Evropské komise.

Pozastavení programu by podle Jankovského v praxi znamenalo, že by úřad například přestal vyplácet dotace příjemcům nebo nepřijímal nové projekty.

"Projekty z ROPu samozřejmě máme a čerpáme, například v tuhle chvíli stavíme bazén za 270 milionů korun. Zatím ale nedokážeme říct, co to může pro město znamenat," uvedla mluvčí karlovarského magistrátu Marie Kousalová.

Ústecký dotační úřad je středem pozornosti poslední rok a čtvrt. V březnu 2011 policie zadržela Petra Kušnierze, předchůdce nynějšího ředitele dotačního úřadu Pavla Markvarta. Kušnierz nyní u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů.

Už loni na jaře policie na úřadu zajišťovala dokumenty. V pátek 1. června pak úřad navštívili vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty ke čtyřem projektům. S čím je nynější vyšetřování spojeno, se jen spekuluje.

Podle jedné verze souvisí páteční policejní návštěva opět s Kušnierzem, podle jiné zase s obviněními z klientelismu, která vznesl bývalý úředník ROP Severozápad Leo Steiner (KDU-ČSL). Objevily se také spekulace, že policejní návštěva v ústeckém dotačním úřadu může mít souvislost s případem poslance Davida Ratha, kterému za údajné přijetí úplatku hrozí až dvanáctileté vězení.

Policie i dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová se k případu zatím nechtějí vyjadřovat a nepotvrzují ani spekulace, že by měl být dnes někdo obviněn. Bradáčová ale v pátek při ústeckém policejním zásahu tvrdila, že se Steinerem ani s Rathem poslední kontrola nesouvisela.

Na úřadě ROP Severozápad jsou kontroloři z EU

V pondělí ráno přijeli na dotační úřad Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem tři úředníci Evropské komise z deseti očekávaných, kteří budou do pátku kontrolovat problémové dotační programy. Označil je tak audit objednaný ministerstvem financí.

Denně by úředníci měli kontrolovat dva projekty, a to za přítomnosti žadatelů, řekl dnes ČTK ředitel dotačního úřadu Pavel Markvart (ODS). Audit konstatoval dílčí pochybení u většiny z 35 namátkou kontrolovaných projektů v ROP Severozápad, úřad ale jeho kvalitu tvrdě kritizoval.

Dvě ženy a jeden muž dorazili na úřad zhruba v 9:15 a pracovat by měli až do odpoledne. Komunikace s veřejností se nepředpokládá. Dorazit mají i dva zástupci ministerstva financí.

"Měli by každý den zkontrolovat dva projekty za přítomnosti zástupců příjemce. Celkem by jich tedy mělo být deset, k tomu si vybrali nějaké náhradní, kdyby stihli víc," řekl ČTK Markvart. "Odhadujeme, že tu budou tak do 17:00," dodala mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

O programu auditorů nikdo z úřadu mnoho neví, úřad jim ani nezajišťuje ubytování. "Není to naše věc, jsou na služební cestě. Když budou chtít kávu, uděláme jim ji, ale to je asi tak všechno," podotkl Markvart.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist