Ministerstvo financí dnes zastavilo proplácení projektů placených z dotací Evropské unie v Ústeckém a Karlovarském kraji. Úřad rady regionu Severozápad tím dočasně ztratí přístup k dotacím z EU. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ředitele úřadu Petra Kušnierze a dalších šest lidí tento týden policie obvinila z braní, případně dávání úplatků a dalších trestných činů. Pět lidí je ve vazbě.

Dnešní opatření ministerstva financí se skládá ze dvou částí. První spočívá v tom, že ministerstvo přestane regionu Severozápad proplácet už vynaložené náklady na projekty. Druhým krokem je zastavení takzvané certifikace prostředků u Evropské komise (EK). To znamená, že ministerstvo nebude do Bruselu posílat žádosti o proplacení evropských peněz pro operační program Severozápad.

"Zastavení proplácení a certifikace ze strany Platebního a certifikačního orgánu ministerstva financí však automaticky neznamená zastavení proplácení dotací příjemcům. Proplácení dotací příjemcům je v gesci regionální rady s ohledem na disponibilní prostředky, které byly jí poskytnuty v rámci předfinancování ze státního rozpočtu ministerstvem pro místní rozvoj," uvedl Jakob.

Šéf úřadu je ve vazbě

Ředitel Regionální rady soudržnosti severozápad Petr Kušnierz skončil ve vazbě. Rozhodl o tom soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem. Potvrdil to Kušnierzův advokát Stanislav Devátý. Kvůli manipulaci s evropskými dotacemi pro Ústecký a Karlovarský kraj, které Kušnierzův úřad rozděluje, skončili kromě něj ve vazbě ještě další čtyři lidé. Obviněno je celkem sedm osob, dva z nich budou stíhány na svobodě.

"Tři byli obviněni z podplácení, čtyři pak z přijetí úplatku," řekla serveru iHNed.cz náměstkyně Krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová s tím, že jeden z obviněných je stíhán i pro vydírání.

Jakých konkrétních projektů se obvinění týká, Bradáčová odmítla sdělit. "Jednání souvisí s výběrem projektů a následným čerpáním dotací z prostředků regionální rady," řekla pouze.

Nejkontroverznějším projektem z evropských peněz je na Ústecku nákup zdravotnických přístrojů za 420 milionů korun pro čtyři severočeské nemocnice, které spravuje Krajská zdravotní. Několik auditů potvrdilo, že byly předražené až o třetinu. "O tento případ nejde," potvrdila Bradáčová.

Zatčen byl i šéf úřadu

Šéf úřadu Regionální rady Petr Kušnierz nemá podle médií problémy s policií poprvé. Už několikrát byl stíhán pro hospodářské trestné činy a dvakrát dokonce stanul před soudem, ten jej ale pokaždé osvobodil.

Policie v úterý a v noci na středu prohledala sídlo Regionální rady v centru Ústí nad Labem a zapečetila některé kanceláře. Odpoledne přijeli policisté i do kanceláře regionální rady v Karlových Varech. Úřad již od středy podle jeho mluvčí Marcely Klíchové funguje normálně.

Razie pokračuje: Protimafiánský útvar zůstane v úřadu na dotace celou noc - čtěte ZDE

Rada regionu soudržnosti Severozápad podpořila od roku 2007 v Ústeckém a Karlovarském kraji 257 projektů za 14,9 miliardy korun. Na dokončené projekty vyplatila už 6,5 miliardy korun. Pro letošní rok plánuje rozdělit dotace přes 1,5 miliardy korun, přidělila například téměř 500 milionů na městskou hromadnou dopravu v Mostě a Ústí nad Labem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist