Skandály okolo evropských dotací stály místo předsedu Výboru regionální rady Severozápad Jiřího Šulce.

Bývalý hejtman Ústeckého kraje byl v pondělí odvolán. Potvrdil to předseda ústecké ČSSD Arno Fišera, který byl jedním z iniciátorů odvolání.

Šulc, jediný zástupce ODS ve výboru, podle Fišery nese politickou zodpovědnost za problémy dotačního úřadu, do něhož přivedl předchozího ředitele Petra Kušnierze. Ten se nyní zodpovídá z možného přijímání úplatků před soudem.

ČSSD žádá změny i v Severočeské vodárenské společnosti, která je podle ní plně pod dohledem ODS.

Na základě svazku dvou nejsilnějších parlamentních stran měla ČSSD od roku 2008 většinu v krajské radě, funkci hejtmanky a jejích náměstků. Naopak ODS zřejmě díky němu udržela Šulce v čele dotačního úřadu. "Pan Šulc byl odvolán. Měl by nést zodpovědnost za chyby, které se staly. Příchod pana Kušnierze je zjevně spojený s ním," řekl Fišera.

Výbor regionální rady Severozápad dohlíží na stejnojmenný Regionální operační program a má 16 členů. Šest mandátů má ústecká ČSSD, pět karlovarská. Šulc je z ODS ve výboru sám. Čtyři zbylí členové jsou za jiná politická uskupení.

Předem domluvený ředitel

Kušnierz čelí obžalobě z přijímání úplatků výměnou za kladné vyřízení žádostí. Soud četl několik materiálů, z nichž plyne, že Kušnierzův příchod do čela úřadu byl dopředu domluvený a svůj podíl na něm měl právě Šulc.

Fišera chce změny i v Severočeské vodárenské společnosti, která vlastní vodovodní síť v Ústeckém a Libereckém kraji a prý je pod vlivem ODS. Akcionáři jsou jednotlivé obce a města regionu. Značné emoce podle svědků provázely už valnou hromadu minulý týden, na níž údajně nechtěla ochranka vpustit některé zástupce ČSSD.

"Budeme usilovat o svolání mimořádné valné hromady, která by měla fungování společnosti změnit. Rozdělují se v ní velké peníze a co se tam děje, to není v pořádku," tvrdí Fišera. Podobným způsobem se rozpadla letos v zimě koalice ČSSD a ODS na ústeckém magistrátu. Že by podobný rozkol přišel i na krajské úrovni, podle Fišery není pravděpodobné. "Volby už jsou blízko, mohlo by to vypadat jako populismus. Ale věcná opatření je potřeba udělat," dodal.