Ústecký krajský soud uznal bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze vinným z přijímání úplatků a zneužití pravomocí veřejného činitele. Do vězení ho poslal na 7,5 roku a udělil mu pokutu 750 tisíc korun.

Podle soudu chtěl po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 tisíc korun pak podle rozsudku i fyzicky převzal.

"Úplatek přijímal jako úřední osoba," konstatovala předsedkyně senátu Kamila Elsnicová při vyhlašování rozsudku.

Vinnými senát shledal i šest zbylých obžalovaných, tři komplice Kušnierze a tři žadatele. Tresty jsou dokonce o něco tvrdší, než chtěl státní zástupce. Rozsudek není pravomocný, soudkyně stále čte rozsudek.

Jak soud trestal

Petr Kušnierz za přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele

7,5 roku ve věznici s ostrahou

750 tis. Kč (v případě nezaplacení 1 rok vězení)

5,5 roku zákaz činnosti při nakládání s financemi z EU

Václav Poláček za přijetí úplatku

5 let ve vězení s ostrahou

300 tis. Kč (v případě nezaplacení 8 měsíců vězení)

Roman Švec za přijetí úplatku

5 let ve vězení s ostrahou

300 tis. Kč (v případě nezaplacení 8 měsíců vězení)

Vladislav Ivanovič Hleba za přijetí úplatku a vydírání

5 let ve vězení s ostrahou

300 tis. Kč (v případě nezaplacení 8 měsíců vězení)

Martin Mikeš souhrnný trest za poskytnutí úplatku a maření výkonu úředního rozhodnutí

18 měsíců s odkladem na 3 roky

zákaz řízení  motorových vozidel

Milena Pucholtová za podplácení

2 roky s odkladem na 4 roky

150 tis. Kč (v případě nezaplacení 6 měsíců vězení)

Lukáš Šístek za podplácení

1 rok s odkladem na 2 roky

75 tis. Kč. (v případě nezaplacení 3 měsíce vězení)

Obžalovaní jsou tři žadatelé o dotace, kteří podle vyšetřovatelů dávali úplatky, a s nimi i čtyři muži, považovaní státním zástupcem za organizátory. Kušnierzovi tři kamarádi chtěli po žadatelích podle obžaloby provize z přidělených dotací.

"Tvrdili, že pokud jim nevyhoví, shodí Kušnierz projekt ze stolu," doplnila soudkyně. Jeden z Kušnierzových kompliců - Vladislav Ivanovič Hleba dokonce vyhrožoval, že pokud žadatel nezaplatí, "může začít někde hořet".

Všichni obžalovaní, kteří podpláceli, dostali u soudu podmíněné tresty.

Exředitel k soudu nedorazil

Kušnierzovým jménem se při jednání s žadateli často zaštiťovali, on sám ale na odposleších hovořil spíš opatrně. Náznaky o úplatcích na nich ale ani nijak nevyvracel a odkazoval na osobní schůzky.

Kušnierz, který už ve vazbě strávil 11 měsíců, u čtvrtečního verdiktu chyběl. U předchozích jednání opakoval, že je nevinný a jeho jméno zneužili kamarádi.

Policie prošetřovala tři projekty - Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem s dotací asi 12 milionů korun, Penzion Villa Mannesman s nakonec nepřidělenou dotací 15 milionů a uvažovaná rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

Autor prvního z nich časem se skupinou přestal spolupracovat a vše nahlásil policii. I díky tomu mu žalobce navrhl jen jednoroční podmínku, pro zbylé dva žadatele navrhl dvouletou podmínku a finanční tresty.

Další případ na obzoru

Případ s podváděním při financování projektů z Evropské unie se může u ústeckého soudu objevit znovu. Policie totiž koncem června provedla další prohlídku úřadu, který rozděluje peníze Regionálního operačního programu Severozápad.

Policie následně Kušnierze znovu zatkla a společně s ním obvinila další 3 lidi, z nichž dva byli zaměstnanci úřadu. Všichni si vyslechli obvinění z poškozování finančních zájmů EU a tři z nich navíc i ze zneužití pravomoci veřejného činitele.