Vlastimil Rampula již není pražským vrchním státním zástupcem. Z čela úřadu odešel po úterním rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který podpořil názor ministra spravedlnosti, že Rampula závažně chyboval a porušil své povinnosti.

Zastupitelství dočasně povede první náměstek Libor Grygárek. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podle své mluvčí Heleny Markusové navrhne nového šéfa pražských žalobců v řádech týdnů.

Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Rampulu v únoru vrátil do funkce. Právě Pospíšil předtím pražského vrchního státního zástupce odvolal kvůli údajným závažným chybám v důležitých kauzách.

"Pan doktor Rampula je již řadovým státním zástupcem," uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství Ivana Válová.

Návrh na odvolání Rampuly podal loni v březnu Zeman. Pospíšil Rampulu odvolal v říjnu. Rampula pak podal správní žalobu, jíž pražský městský soud v únoru vyhověl a vrátil Rampulu do funkce. V současnosti se spor vrátil do fáze před zásahem městského soudu, který se případem musí znovu zabývat, ale je přitom vázaný názorem NSS.

O Rampulovi se v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným "zametáním" některých politicky citlivých kauz. Rampula taková podezření vždy popíral. Podle NSS Rampulovo vrchní státní zastupitelství například v kauze gripenů nerespektovalo pokyn Nejvyššího státního zastupitelství a nevyžádalo si právní pomoc Švédska.

V kauze IPB Rampula bez důkladné znalosti věci nařídil dozorující státní zástupkyni, aby se neodvolávala proti rozhodnutí, jímž soud zprostil viny sedm bývalých manažerů zkrachovalé banky.