Únorová hromadná vražda osmi hostů restaurace Družba v Uherském Brodě znovu ukázala na léta neřešený problém české policie: nemá k dispozici svůj velký vrtulník, do kterého se vejde celá zásahová jednotka anebo Útvar rychlého nasazení – specialisté určení pro boj s terorismem.
Elitní policisté se tak na místo činu dostávají se zpožděním, protože musí jet auty nebo si půjčit vrtulník od armády.
Policejní prezident Tomáš Tuhý proto hodlá na politiky zatlačit, aby moderní stroje policistům koupili. "Policie nemá velkokapacitní vrtulník, ačkoliv o něj v minulosti opakovaně žádala. Nedostala na něj peníze," říká Tuhý v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který vyjde ve čtvrtek.
Politikům se do nákupu nechtělo, protože jde o velmi nákladnou investici. Jeden vrtulník může v závislosti na typu a výbavě přijít až na 700 milionů korun. Tuhý si i přesto chce po únorové tragédii říct ne o jeden, ale rovnou o dva vrtulníky. Jeden by byl k dispozici v Praze a druhý by mohl být v Brně.
Policie má nyní k dispozici pouze menší helikoptéry, do kterých se vejde maximálně sedm plně vyzbrojených mužů. Celá jednotka má ovšem zpravidla dvojnásobný počet policistů.
Pokud tak chce nyní někde rychle zasáhnout, musel by se vrtulník pro druhou polovinu jednotky otočit. Anebo musí policisté nasednout do aut a na místo dojet. Jako do Uherského Brodu, kam jela zásahovka z Brna. Po silnici první třídy jí to trvalo bezmála hodinu.
Útvar rychlého nasazení zároveň využívá vrtulník české armády. Není to ale příliš praktické. Ne vždycky je totiž k dispozici. "Armádní letectvo má svých úkolů dost, i těch spojeneckých," uvedl ředitel URNA Libor Lochman.
Právě jeho útvar by vrtulníky využíval nejvíc. Podle Lochmana by se ale hodily právě i pro další policejní jednotky.
"Zásahové jednotky by díky rychlé letecké přepravě byly nesrovnatelně akceschopnější, než jsou dnes," říká Lochman a uvádí příklad. "Před časem byly dost velké problémy s motorkáři v Jeseníkách. A protože armáda měla zrovna volný stroj Mi-17, tak jsme byli na místě dřív než krajská zásahovka. To je ten obrovský rozdíl v rychlosti zásahu," podotkl ředitel URNA.
Policejní prezident Tuhý navíc připomněl, že akceschopnost je klíčovým měřítkem každého podobného speciálního útvaru pro boj s terorismem.
"Boj s terorismem je jednou z priorit policie, zvláště v tomto období, kdy vidíme, co se děje v Evropě a ve světě. Například hrozba Islámského státu je velká, proto bychom neradi něco podcenili," dodal šéf policie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist