Češi vycvičí v pardubickém výcvikovém středisku 31 pilotů vrtulníků iráckého letectva. Výcvik začne na přelomu letošního a příštího roku, potrvá rok. Informaci přineslo ministerstvo obrany ve středu, kdy byla podepsána příslušná smlouva. Úřad rovněž potvrdil, že první munici, kterou Česko Iráku daruje, přepraví kanadský velkokapacitní letoun ve čtvrtek.

Jde o součást pomoci, kterou Česká republika, podobně jako některé další státy, slíbila Iráku v jeho boji s ozbrojenci z hnutí Islámský stát, kteří v uplynulých týdnech obsadili významnou část země. Irácká armáda spolu s kurdskými bojovníky se je snaží zastavit. Česko spolupracuje se zástupci centrální irácké vlády, ale i představiteli iráckého Kurdistánu v řadě oblastí.

Výcvik pilotů zajistí ve svém Centru leteckého výcviku v Pardubicích státní podnik LOM Praha, jehož zakladatelem je ministerstvo obrany. "Máme s výcvikem pilotů dopravních vrtulníků dlouholeté zkušenosti. Tuto naši schopnost využívá nejen Armáda ČR, ale nabízíme ji úspěšně i zahraničním partnerům," uvedl ředitel LOM Praha Roman Planička.

Ministr obrany Martin Stropnický k dodávce munice do Iráku poznamenal, že "tato poměrně složitá logistická operace je realizována v maximálním tempu, protože chceme aktivně přispět v co nejkratším čase".

Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů korun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem jde o 500 tun materiálu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist