Ředitel policie v Ústeckém kraji Tomáš Lansfeld zřejmě řídil pod vlivem alkoholu. Z informací policejních mluvčí vyplývá, že policisté ho zastavili v sobotu na Břeclavsku a při dechové zkoušce mu zjistili méně než promile alkoholu.

Lansfeld se podrobil i odběrům krve, pokud jejich výsledky potvrdí, že před jízdou pil, bude případ řešit policejní prezident Tomáš Tuhý. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se jím zabývat nebude, protože jde jen o přestupek.

"V sobotu 31. května, v době čerpání řádné dovolené, se vysoký policejní důstojník Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje podrobil při běžné silniční kontrole zkoušce na přítomnost alkoholu v dechu a následně odběru krve. Výsledky krevního rozboru nejsou zatím známy," řekla dnes ČTK ústecká krajská policejní mluvčí Jana Matonohová. Výsledky odběrů krve budou známy do dvou týdnů.

Podle serveru iDnes.cz hlídka zastavila Lansfelda u Velkých Bílovic. Při měřeních nadýchal několik hodnot, žádná z nich nepřekročila 0,6 promile. Lansfeld prohřešek webu potvrdil. "Na jižní Moravě se takové věci stávají. Před jízdou jsem nepil, ale znáte to, zbytkový alkohol… Jsem si jistý, že to bude maximálně přestupek, který bude řešit policejní prezident," řekl Lansfeld.

Mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová neuvedla k případu podrobnosti. ČTK sdělila, že se v sobotu konala na u Břeclavi akce, při níž dopravní policisté zastavili 10 řidičů, z nichž tři byli podle dechové zkoušky pod vlivem alkoholu. "Šlo ale o nízké hodnoty pod jedno promile, takže úkony trestního řízení jsme ani v jednom případě nezahájili," doplnila. Zda byl mezi těmito řidiči Lansfeld, nekomentovala.

Podle Matonohové Lansfeld dál čerpá řádnou dovolenou, a pokud jeho odběry krve potvrdí, že před jízdou pil, nebude případ řešit přestupková komise, ale "služební funkcionář s personální pravomocí k rozhodnutí". Policejní prezident podle mluvčí Jany Macalíkové dostane přestupkový spis v následujících dnech.

"Po důkladném prostudování spisu, zjištění všech okolností, které s přestupkem mohou souviset, a po posouzení závěrů vlastního vyšetřování může policejní prezident rozhodovat dle své kázeňské pravomoci. Jde o standardní postup, který bude trvat několik dní," řekla ČTK Macalíková.

"Pokud by tam nastaly skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že šlo o trestný čin, měli by povinnost nám to postoupit. Ale v tuto chvíli to tak není," doplnila mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Inspekce nedávno začala řešit podobný případ z Uherského Hradiště, podezřelý z jízdy autem v opilosti je šéf tamní policie Bronislav Šabršula. Inspekce s ním zahájila trestní řízení kvůli podezření z ohrožení pod vlivem návykové látky a policie ho dočasně zprostila výkonu služby. Obviněn dosud nebyl.