Policisté zasahují od rána na několika místech Moravy kvůli krácení daní. Rozsáhlá akce s názvem Cela souvisí s odhalením zhruba milionu litrů nezdaněného lihu, které policisté zajistili v loňském roce. Podle neoficiálních informací zasahovali policisté například v domě zlínského podnikatele Radka Březiny. Zásah by se měl údajně týkat i advokátních kanceláří.

Policisté z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu podle jeho mluvčího Pavla Hantáka operují společně s protikorupční policií. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

"Rozsáhlá akce s krycím názvem Cela navazuje na prověřování zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, souvisejícího s odhalením a zajištěním statisíců litrů nezdaněného lihu, o kterém byla veřejnost již v minulosti informována," uvedl Hanták.

Podle státního zástupce Petra Šeredy z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zasahují policisté převážně na Moravě.

"Víc v tuto chvíli říkat nebudeme, je to příliš čerstvé," řekl ČTK Šereda. Potvrdil však, že zátah se týká loňské aféry skrytého lihu. Bližší podrobnosti k případu chtějí policisté a žalobci zveřejnit v pátek.

Policie podle informací serveru iDnes.cz obsadila například Likérku Drak ve Chvalčově, zasahuje také v jednom z bytů ve Zlíně nebo v nedalekém Kostelci. Podle České televize zasahují policisté také v olomouckých advokátních kancelářích a zásah souvisí i se snahou podnikatele Radka Březiny korumpovat svědky i orgány činné v trestním řízení, kterému se chce vyhnout.

Podle České televize se má akce týkat i advokátních kanceláří a zásah prý souvisí také se snahou podnikatele Radka Březiny korumpovat z vazby svědky i orgány činné v trestním řízení. Hlavní Březinův obhájce Jiří Novák z Přerova dnes nebyl k zastižení.

Policie se musela k lihu prokopat bagry

Obrovské množství nezdaněného lihu odkrývali policisté loňského a předloňského roku na řadě míst republiky v souvislosti s metylalkoholovou aférou. Úterní zásah by mohl souviset se zajištěním zhruba milionu litrů nezdaněného alkoholu, který policisté objevili loni v květnu v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Daňový únik spočítali zhruba na 300 milionů korun.

Lihové zásoby kriminalisté našli například v areálu bývalé ostravské Likérky Daněk, všechny objekty ale byly využívány firmou Morávia-Chem. V Háji policisté objevili šest nádrží, v nichž bylo přes 300 000 litrů lihu, v Hrobicích dvě nádrže s 200 000 litry tekutiny a v Ostravě pak půl milionu litrů nezdaněného lihu v osmi cisternách. Společnost Morávia-Chem z Hrobic ale tehdy odmítla, že by jí líh patřil. Prý o podzemních skladech nevěděla.

Státní zástupci obžalovali i dvě ženy

Kvůli obchodům s otráveným alkoholem je v hlavní, takzvané zlínské větvi stíháno 31 lidí, sedm z nich pro úmyslné obecné ohrožení. Jsou mezi nimi také dvě ženy.

Obžaloba padla v pátek, případ bude řešit zlínská pobočka Krajského soudu v Brně.

Celý metanolový skandál si vyžádal pět desítek obětí. Tři hlavní aktéři kauzy, údajný hlavní míchač otráveného alkoholu, Slovák Rudolf Fian s trvalým bydlištěm na Karvinsku, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska jsou ve vazbě.

Kromě nich jsou pro obecné ohrožení na svobodě stíháni další čtyři lidé. Všem hrozí v případě uznání viny 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.

Ostatní včetně dvou zmíněných žen jsou obviněni z ohrožování zdraví závadnými potravinami také v úmyslné formě. Mezi nimi je například i Robert Sedlařík, jednatel společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, která je distributorem Likérky Drak pro ČR. Soud mu již v jiné kauze nepravomocně uložil pět let za daňové úniky při obchodování s lihem, Sedlařík je také stíhán vazebně.

Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celé zemi. Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Některé případy se již dostaly k soudům. Metanolová aféra začala předloni 3. září. Loňská úmrtí po požití metanolu se již vyšetřují mimo hlavní část kauzy. Celý metanolový skandál si vyžádal pět desítek obětí.