Státní zástupce Roman Kafka žádá pro údajné míchače metanolem kontaminované směsi Tomáše Křepelu a Rudolfa Fiana doživotní vězení. Viní je z obecného ohrožení. 

Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, zástupce navrhl 20 let vězení. Podle obžaloby se stejného trestného činu dopustil i další distributor Martin Jirout z Trutnovska, pro něhož státní zástupce žádá 15 či 16 let za mřížemi.

U Krajského soudu ve Zlíně začaly závěrečné řeči v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy. Zbylých šest ve Zlíně souzených prodejců kontaminovaného alkoholu Kafka obžaloval z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Jejich jednání může však soud kvalifikovat také jako obecné ohrožení.

Zlínský soud začal případ projednávat na začátku března a dokazování ukončil po 15 hlavních líčeních na konci dubna. Rozsudek bude podle Koudely vynesen 21. nebo 22. května.

Metanolová aféra začala v září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky Křepela opatřil na podzim 2012 5000 litrů metylalkoholu i prostory v Opavě. Pak pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 tisíc litrů tvořenou zhruba z poloviny metanolem a ze zbylé části etanolem. Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku dělníkovi Vaculovi, jenž směs dál distribuoval.

Křepela i Fian vinu u soudu popřeli. Vacula od začátku skutek doznává a s policií spolupracuje. Odmítá jen, že by jím dodaný alkohol pila většina poškozených. Vinu popírá i dalších sedm ve Zlíně souzených distributorů, z nichž prý nikdo o kontaminaci lihu metanolem nevěděl. Většina odmítá i svůj podíl na nelegálním obchodu s alkoholem.