Takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Její údajný šéf Radek Březina prý z vazební cely policistovi nabídl desetimilionový úplatek a snažil ovlivňovat svědky. Novinářům to v pátek po úterním zatčení patnácti lidí řekli policisté a žalobci z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci.

Na rozkrývání nelegálního trhu s alkoholem se policisté zaměřili po předloňském vypuknutí takzvané metanolové aféry. Během několika akcí, z nichž poslední byla ta z tohoto týdne, zabavili přes dva miliony litrů nezdaněného lihu. "Podařilo se nám dostat na vrchol lihové mafie," uvedl Pavel Komár z VSZ. Mezi obviněnými jsou podle něj jak špičky mafie, tak řadoví "vykonavatelé".

Do vazby se po úterním zásahu dostala například Březinova žena Stanislava, jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, bývalý šéf společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka, jednatel Morávia-Chem Radek Menšík, Ivan Kovařík a další dva Březinovi spolupracovníci.

U všech prý existuje obava, že by ovlivňovali svědky, u většiny i hrozba útěku. Mezi stíhanými je kromě zlínského podnikatele Radka Březiny také jeho bratr Tomáš.

Radek Březina je ve vazbě již delší dobu. Čeká tam totiž na soud, před nímž bude společně s dalšími lidmi čelit obžalobě za víc než půlmiliardový daňový únik při prodeji lihu, jehož skryté zásoby policie našla předloni.

Ve snaze podplácet a jinak manipulovat s trestním řízením se prý Březina neomezil jen na zmíněného policistu. "Byla zde i snaha nějakým způsobem ovlivnit a podplatit státního zástupce, případně i soudce, kteří rozhodovali o vazbě pro bratra 'hlavy' té skupiny, pro bratra pana Radka Březiny," uvedl v pátek Komár.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist