Pouhé dva týdny vydržel úředník Oldřich Pour ve funkci šéfa odboru majetkové správy na Ředitelství silnic a dálnic. V pondělí sám z ŘSD odešel.

Pour se vzdal vyššího úřednického postu tentýž den, co server IHNED.cz upozornil na jeho problematickou minulost. A jen tři dny poté, co na ŘSD kvůli sporné zakázce nuceně skončil jeden z jeho nadřízených Zdeněk Mařík, který Poura začátkem května přivedl.

"Inženýr Oldřich Pour skončil na ŘSD na vlastní žádost," potvrdila mluvčí státní organizace Nina Ledvinová.

Pour pod tlakem odešel z ŘSD už podruhé. Poprvé to bylo před dvěma lety, kdy jej odvolal z postu ředitele krajské správy ŘSD v Chomutově tehdejší generální ředitel správců dálnic David Čermák. Pourovi vyčetl, že severočeská pobočka ŘSD pod jeho vedením porcovala zakázky tak, aby se nemusela vypisovat výběrová řízení.

Pour po vyhazovu odešel do soukromého sektoru, ale začátkem května se vrátil. Nikoliv ale na chomutovskou krajskou správu, ale do pražské centrály. 

Do funkce šéfa majetkového odboru si ho bez výběrového řízení vzal Zdeněk Mařík, který od dubna šéfoval úseku údržby a správy majetku. Spolu s Pourem se znají nejen ze svého dřívějšího působiště v chomutovské krajské správě ŘSD, ale i později z inženýrské firmy Siling, která od ŘSD dostala spornou zakázku.

Právě kvůli ní Mařík v pátek rezignoval. A nový šéf ŘSD Jan Kubiš oznámil, že detaily zakázky pro Siling nechá prošetřit vnitřním auditem. 

Zakázka pro Siling pochází z doby, kdy byl Mařík vedoucím provozu u chomutovské správy silnic. Pour tam byl jeho nadřízeným. V té době se společnost Siling podílela na provozu systému se zkratkou Dikos – šlo o mapování a přesnou evidenci rozbitých míst na silnicích v Ústeckém kraji.

Počítačový systém s daty o závadách na silnicích však podle pozdější kontroly ŘSD mohl fungovat jako platforma, podle které se daly účelově rozdělovat veřejné zakázky předem dohodnutým firmám. Ty měly mít podle informací týdeníku Euro do systému přístup a samy si mohly vybírat, co budou opravovat.

Mařík odešel z ŘSD do Silingu v říjnu 2011 dobrovolně, Pour ho následoval hned další rok.