Zpoždění rekonstrukce dálnice D1 v úseku Lhotka – Velká Bíteš dosáhne možná až jednoho roku. Další tři úseky by měly být otevřeny letos. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš.

"Jednáme se zhotovitelem, jestli jsme schopni s tím něco udělat, ale konec stavební sezony se nám neúprosně blíží. Bohužel ten čtvrtý úsek je ve stavu pouze středního pruhu. To znamená, že zhotovitel rozhodně nestihne udělat druhou polovinu," uvedl Kubiš.

Další tři rekonstruované úseky dálnice D1 nemají podle šéfa ŘSD zpoždění na harmonogramu prací. "Předpokládáme, že skutečně by mělo dojít k otevření těchto třech úseků v letošním roce," dodal Kubiš.

Opravy nejvytíženější české dálnice, při kterých se má rozdělit celkem 14 miliard korun, jsou velkou příležitostí pro stavební firmy trpící propadem celého odvětví.

Zakázku na pětikilometrový úsek Velká Bíteš – Devět křížů získala začátkem loňského roku brněnská OHL ŽS s nabídkou 382 milionů. Do soutěže šla spolu s firmou Alpine Bau, dcerou stejnojmenné rakouské společnosti, která několik týdnů poté zkrachovala.